مقالات آرایشگری مردانه

آناتومی

آناتومی

یک اصل مهم و کلی در گریم،آناتومی است.در آناتومی با عضلات و استخوان های سر و چهره آشنا می شوید و نسبت به آن ها شناخت پیدا می کنید.گریمور می بایست به آن ها آگاهی و شناخت داشته باشد.برای ارائه دادن گریمی صحیح،معرفت و آگاهی داشتن از استخوان ها،عضلات و پوست،لازم و نیاز است.اگر گریمور با تک تک عضلات چهره و نحوه ی کار آن ها در میمیک آشنایی داشته باشد،به او در کار شخصیت سازی بازیگر کمک بزرگی خواهد کرد و به نوعی این کار را برای او آسان می سازد.در عمل ایجاد سایه و روشن بر چهره وابسته به شناخت استخوان و عضلات است.

اناتومی
در بخش تکه سازی مانند:بینی،پیشانی،ساختن پوست سر،گونه،چانه،فک و غبغب و همچنین تکه سازی جهت نشان دادن پیری تدریجی به شناخت کامل از آناتومی سر و چهره نیاز است.استخوان ها اجزای تشکیل دهنده ی سر وچهره هستند و عضلات،بافت هایی اند که بر اطراف حفره های چهره و استخوان ها جای دارند.پوست بر روی عضلات کشیده شده و مسئولیت حفاظت از پوست را عهده دار است.
بر اثر مرور و گذشت زمان،استخوان بندی چهره و صورت تغییر میکند و عضلات به حالت قبل خود باز نمیگردند و پوست به استخوان نزدیک شده و آن را نمایان میکند.

چنین وضعیتی در افراد پیر و مسن تر به نسبت بیشتر است و شدید تر،بنابراین  اگر گریمور یا چهره پرداز می خواهد این وضعیت را بر شخص مسن پدید آورد؛باید بداند که این کار منوط و وابسته به شناخت کافی از استخوان ها و عضلات چهره می باشد.میمیک توسط عضلات چهره و گردن بر چهره و گردن فرد به وجود می آید،هر کدام از عضلات میمیک خاص و مخصوص به خود را دارند،با حرکت کردن عضلات،چین هایی در چهره آشکار می شود،با گذشت زمان شکل می گیرد و چین ها بر صورت عمیق می شود.چاق یا لاغر بودن چهره بستگی به حجم عضلات دارد،هرچه عضلات چهره حجیم تر باشد،چهره چاق تر است و هر چه عضلات کم حجم تر باشد،چهره لاغر تر به نظر می رسد.استخوان های چهره در هر فردی متفاوت است و دارای تفاوت هایی است،در کل در برخی اشخاص درشت تر و برخی ظریف تر است یا بخش هایی درشت و بخش هایی ظریف است.
مکان و نحوه ی قرار گرفتن عضلات و استخوان ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که به شرح آن ها می پردازیم.

ساخت سر(سر و چهره)

 

اناتومی سر و گردن

اسکلت سر دارای دو بخش می باشد که عبارت است از بخش نخست:کاسه سر
و بخش دوم:چهره.این بخش استخوان های پهنی دارد.
کاسه ی سر شامل هشت استخوان می شود،که چهار عدد آن فرد است و آن ها عبارتند از:استخوان پشت سر در پشت کاسه ی سر،استخوان پیشانی در جلو،استخوان پرویزنی در پشت حفره های بینی و استخوان شب پره در کف کاسه ی سر و چهار عدد دیگر بصورت زوج می است که؛استخوان های آهیانه در بالا و استخوان های گیجگاه در زیر استخوان های آهیانه در دو طرف سر.

استخوان های چهره

استخوان های چهره در پایین کاسه ی سر جای دارد و شامل دو قسمت به نام آرواره های بالا و پایین است.آرواره بالا،دارای سیزده استخوان است،که شش استخوان آن زوج است و عبارت اند از:ناخنی،بینی،گونه ای،فک بالا،شاخک پایینی و آخرین استخوان آن یک استخوان تک بنام استخوان تیغه ای می باشد.
اناتومی سر1

 

آرواره ی پایین از یک قطعه استخوان به شکل نعل اسب تشکیل شده و فک پایین نامیده می شود.

استخوان های گونه

استخوان های گونه در دو طرف صورت،در قسمت بالای فک بالا جای می گیرند.این استخوان ها از طرفی به زائده گونه ای گیجگاه و از طرف دیگر به پیشانی و به آرواره بالا مربوط می شود.
شما میتوانید با انگشتان دستتان به خوبی نحوه ی قرار گرفتن آن ها را احساس کنید.شناخت این استخوان ها در گریم دارای اهمیت خاص و فوق العاده ای است.

حفره های چهره

حفره های چهره شامل:حفره های کاسه چشم،حفره های بینی،حفره های فکی که زوج است و حفره دهان که تکی است می شود.

عضلات چهره و عمل آنها

عضلات بر اطراف حفره های چهره و روی استخوان ها قرار دارند . روی آن ها پوست کشیده شده است.عضلات بر خلاف استخوان ها حالت ارتجاعی دارند و این خاصیت ارتجاعی در دوره ی جوانی خیلی زیاد می باشد.با سپری شدن زمان و فرارسیدن پیری،به تدریج حالت ارتجاعی خود را از دست کی دهند و شل می شوند.

اناتومی سر2

عضلات چهره در مجموع به دو دسته تقسیم می شوند:عضلات پوستی و عضلات جونده.این عضلات اشکال مختلفی دارند،برخی از ان ها مدورند،همانند:عضلات مدور پلک ها و عضلات مدور لب ها و برخی دیگر طویل و مسطح اند،مثل:عضلات پیشانی و گروهی به شکل بادزن هستند مانند:عضلات شیپوری و عضلات شقیقه ها و بالاخره گروهی مانند عضلات وجنه ای کوچک یا بزرگ دراز و طویلند.

عضلات پوستی

عضلات پوستی سر در اطراف حفره های چهره قرار دارند و سبب باز و بسته شدن آن ها می شوند.یکی از دو انتهای عضلات به پوست چسبیده که برای مثال از عضلات پلک ها و ابروها،عضلات لب ها و بینی نام میبریم.
عضلات پلک ها و ابروها شامل چه عضلاتی می شوند؟
عضلات پلک ها و ابرو ها شامل عضلات پیشانی،پلک ها،پشت سر،مدور پلک ها،هرنر و ابروئی می شود.عضلاتی که پشت سر قرار دارند زوج اند و در عقب کاسه ی سر واقع می شوند.این عضلات،کشنده ی غلاف روی سر می باشد و پوست سر را به عقب یا پشت سر می کشد و در نهایت از چین های پیشانی می کاهد یا آن ها را می زداید.عضلات پیشانی همانطور که از نام آن پیداست در قسمت جلوی کاسه ی سر قرار دارد.ابرو ها را به سمت بالا می کشد و چین ها عرضی رو پیشانی می اندازد.

حالت های مختلفی که بر چهره ی انسان نمایان می شود،نظیر:ترس،وحشت،تعجب،غافلگیری و تمرکز نتیجه و اثر انقباض عضلات پیشانی است.عضلات مدور پلک ها،عضلاتی پهن و نازکی اند که در اطراف حفره های چشم هستند و شامل دو بخش اند:یک بخش عضله های پلکی است و بخش دیگر آن کاسه ی چشم است.عضلات پلکی در درون کاسه ی چشم قرار گرفته و کاملا به پوست چسبیده،از این عضلات در گریم برای نشان دادن حالات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.این عضلات از جمله مکان های اصلی و مهم چهره هستند که برای ساختن شخصیت های متعدد و مختلف و مسن کردن بازیگر از آن ها استفاده می شود.عضله های هرنر در پشت عضلات مدور پلک هاست و با وارد کردن فشار بر روی نقطه های اشکی،در نهایت اشک را خارج می کنند.

عضله های هرمی،که زوج اند روی لبه پائین استخوان های خاص بینی و روی غضروف طرفی بینی و پوست ناحیه بین ابروها قرار دارند و در این مکان رشته هایشان با رشته های ماهیچه های پیشانی تلافی می کند.این عضلات پوست قست ابروها را پایین می کشد و آن را به طور عرضی چین می دهد.کار و وظیفه ی این عضلات برخلاف عضلات پیشانی است.
عضلات ابروئی

 

عضلات ابروئی

این عضلات مابین عضلات پیشانی و عضلات مدور پلک ها پلک ها است.با حرکت کردن این عضلات،ابروها به یکدیگر نزدیک شده و خطی عمودی مابین دو ابرو ایجاد می شود و حالات خشم و درد و بدجنسی و غم،تجاوز را بر چهره آشکار می سازد.
عضلات بینی شامل عضلاتی بنام عرض بینی،عضله های گشادکننده منخرین و عضلات موردی شکل می شود.عضلات عرضی بینی که روی قسمت وسط بینی جای گرفته،عضله است نازک و به شکل مثلت که پرده های بینی را به طرف بالا و جلو می کشد.
با انقباض عضلات گشاد کننده،منخرین بال های بینی به خارج کشیده شده و بینی باز می گردد و حالات وسوسه،بی صبری،میل و رغبت بر چهره نمایان می شود.عضلات موردی شکل،کار تنگ کردن منخرین را انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *