دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

آنالیز ساختار مو

آنالیز ساختار مو

ساختمان مو

آنالیز ساختار مو

آنالیز کردن مو
بررسی کردن مو بصورت علمی و شناخت بیماری ها و محافظت کردن از مو،تریکولوگی نامیده میشودبررسی کردن مو بصورت و روش علمی و شناخت ،که ریشه ی یونانی دارد.
تریکو به معنای مو و لوگی به معنای بررسی است.ناخن ها و پوست،مو و غدد بخشی از سیستم پوششی هستند.اگر چه دیگر احتیاج به گرمی و محافظت نداریم،همچنان مو اثر مهم و بسزایی در روانشناسی دارد.
در بدن انسان رشته ی مو به دو بخش ریشه ی مو و ساقه تقسیم میگردد.ریشه ی مو قسمتی از مو میباشد که در ماتحت سطح اپی درم(بمعنای لایه ی بیرونی پوست)قرار میگیرد.ساقه ی مو هم بخشی از مو است که بالای اپی درم را نمایان میسازد.

ساختار ریشه ی مو شامل چه مواردی است؟
در وهله ی نخست به ساختار اصلی مو یعنی ریشه ی مو اشاره میکنیم،که شامل ساقه ی مو،زایده های جلدی،فولیکول مو،ماهیچه ی عضله ی قایم و غدد چربی زا(چربی)می شود.
فولیکول مو حفره در پوست و یا پوست مو است که ریشه ی مو را  در بر میگیرد و در تمام بدن به استثنای کف دست و لب ها و کف پا توزیع میشوند.فولیکول ها از اپی درم تا درم ها(لایه داخلی پوست)گسترش می یابند،جایی که زایده های بافتی جلد را در برمیگیرد.در بعضی از مواقع از یک فولیکول بیشتر از یک مو رشدمیکند.قسمتی از مو در زیر سطح اپی درم لایه ی بیرونی پوست جای دارد،که ریشه ی مو و بخشی از مو که بالای اپی درم است را نشان می دهدو به آن ساقه میگویند.

ساختارمو

-بررسی کردن مو بصورت علمی و شناخت بیماری ها و محافظت از مو تریکولوگی نامیده میشود.
-حفره،پیاز و پاپیلا جز‌ء ریشه ی مو می باشد.
-حفره،ریشه را در برگرفته و شکلی مانند لوله دارد که مو را به سطح پوست میرساند.
-پاپیلا برجستگی مخروطی شکل که در عمق پیاز مو جای دارد میباشد.
پایین ترین قسمت از رشته ی مو ساقه ی مو نامیده میشود که دارای قسمت ضخیم،به شکل کلوب است و به قسمت پایین مو فرم میدهد.بخش پایین ساقه های مو بالا را چرب و زایده های جلدی را می پوشاند.
ارتفاع زایده های جلدی،به شکل مخروطی کوچک در پایین فولیکول مو قرار دارد،که ساقه را چرب میکند.زایده های جلدی حاوی عرضه کننده ی عصب و خون میشود که مواد مغذیی را که برای رشد مو احتیج است را فراهم میسازد.
بعضی ها زایده بافتی جلدی را به عنوان مادر مو می شناسند،زیرا شامل عرضه کننده ی عصب و خون می شود که مواد مغذی را برای رشد مو فراهم میکند.
ماهیچه عضله قایم،ماهیچه ی کوچک،غیرارادی و در پایین فولیکول میباشد،که احساسات سرد یا قوی باعث به تحریک درآمدن و انقباض آن شده که موجب میگرددخود بطور مستقیم بایستد و باعث پدیده ای شود که ما آن را ترکیدگی پوست نام نهاده ایم.
غدد چربی زا،غدد چربی در پوست میباشند که متصل به فولیکول های مو میشوند.این غدد ماده ی روغنی بنام سبوم را ترشح میکنند.این سبوم منجر به چرب شدن پوست میگردد.

ساختار ساقه ی مو:
۳لایه ی اصلی مو،کوتیکول،کورتکس و مدولاهستند.کوتیکول مو به عنوان بیرونی ترین لایه ی مو به حساب می آید و از یک لایه شفاف پوششی ساخته میشود،سلول های آن شبیه پوسته به نظر می آیند که سقف را می پوشانند.لایه ی کوتیکول مانعی را ایجاد میکند تا ساختار داخلی مو را مورد محافظت قرار دهد و وقتیکه در برابر کورتکس به طور محکم قرار میگیرد که برای به وجود آمدن درخشش و صافی در مو و نیز سالم بودن مو،مانند ابریشمی ضروری و لازم است.

ساختار مو

برای حس نمودن کوتیکول،تعدادی تار موی سالم را که از نزدیک پوست سر آغاز میشود را بین دو انگشت سبابه و شست گرفته و بالا میکشیم.در اینجا شما می بایست احساس لخت و صافی کنید.انتهای تار موها را با دست نگه دارید،وبعد موها را با انگشت سبابه و شست با دست دیگر بگیرید.انگشتان خود را به جهت پایین ساقه ی مو حرکت داده،در اینجا،احساس زبری می کنید،زیرا شما انگشتان خود را در مخالف جهت رشد لایه ی کوتیکول حرکت میدهید.

الگو های فر:
چگونگی شناختن الگو های فر به شکل و فرم رشته مو برمیگردد.به صورت صاف،مجعد،فری،یا بیش از حد مجعد بیان میگردد.
عاملی که باعث به وجود آمدن الگو های فر طبیعی میشوند ژن ها هستند.البته استثناهای فراوانی نیز وجود دارد،نظیرقانون کلی؛برای مثال آمریکایی ها و همچنین آسیایی ها نیتیو گرایش به دارا بودن موی بسیار صاف دارند،همینطور قفقازی ها گرایش به داشتن موی صاف،فری یا معد دارند،و آفریقای آمریکایی گرایش به داشتن موهای بیش از حد مجعد دارند.همچنین امکان این نیز هست که الگو های فر از رشته به رشته در سر شخص فرق کند.داشتن مقدار های متفاوت از مجعد در قسمت هایی از سر غیر عادی نیست.اشخاص دارای موی مجعد اکثرا در فرق سر موی صاف تر و در بخش های دیگر از سر مجعد سفت تری دارند.
بسیاری از نظریه ها در تلاش اند تا علت موهای مجعد طبیعی را توضیح دهند،اما تنها یک جواب دقیق وجود ندارد که توضیح دهد که چرا بعضی موها به طور مستقیم رشد می کنند و بعضی بصورت مجعد.مشهورترین نظریه ادعا میکند که فرم بخش مقطعی مو مقدار مجعد را مشخص میکند.این نظریه ادعا میکند که مو یا قسمت مقطعی صاف است،مو با بخش مقطعی بیضی تا بیضی مسطح،فر تا مجعد است،و مو با بخش مقطعی مجعد یا مجعد بیضی بیش از حد مجعد می باشد.
نظریه ی دیگری نیز هست که تلاش میکند تا توضیح دهد،درجه های مجعد در مو فرق میکند،در موی مجعد یک طرف رشته مو سریعتر از اطراف دیگر رشد میکند.از آنجا که آن اطراف سریعتر رشد میکند،تا حدی بلندتر از اطرافی است که به آهستگی رشد میکنند،فشار در رشته باعث میشود که طرف بلند تر به دور طرف کوچکتر حلقه بخورد.مویی که بصورت یکسان در هر دو طرف رشد کند،فشار ایجاد نمی کند و نتیجه ی آن موی صاف است.با این حال،این نظریه تابحال ثابت نشده است.

موی بیش از حد مجعد:
موی بیش از حد مجعد در مارپیچ های طولانی پیچ خورده رشد میکند.بخش مقطعی بصورت مسطح آشکار میگردد و در شکل و ضخامت همراه با طول فرق می کند.در مقایسه با مویی که فر و صاف است و تمایل به نشان دادن خود بصورت منظم دارد و قطر را با تک رشته هموار می کند،موهای بیش از حد مجعد نسبتا نامنظم اند،قطرهای متفات را به همراه تک رشته نشان میدهند.بعضی از موهای یش از حد مجعد تمایل طبیعی به شکل دادن یک پیچک مانندسیم تلفن دارند.موی پیچ خورده معمولا از بافت ضعیفی برخوردار بوده،و با بسیاری از رشته ها به هم می پیچند تا به قفل های پیچ خورده شکل دهند.موی بیش از حد مجعد غالبا قابلیت ارتجاعی کمی دارد،به راحتی می شکند و گرایش به گره خوردن،به خصوص در انتهاها دارد.برای کمک به کم کردن ژولیدگی مو میتوان کمی پوست سر را دستکاری کرد و از شامپو های مرطوب کننده استفاده کرد.

رنگ دانه مو:
رنگی که موهای طبیعی دارند،نتیجه ی رنگ دانه واقع در کورتکس است.ملانین؛دانه های ریز رنگ دانه در کورتکس هستند،که به مو رنگ طبیعی می دهند.ایوملانین و فئوملانین۲نوع ملانین هستند.
ایو ملانین رنگ قهوه ای تیره تا سیاه را به مو می دهد.
فئو ملانین رنگ های طبیعی نظیر قرمز تا رنگ حنایی زرد و بور را به مو می دهد.
تمام رنگ های طبیعی که موها دارندنتیجه ی نسبت ایوملانین و فئوملانین،همچنین با تعداد کلی و اندازه دانه های ریز می باشد.

توجه!
-اگر ملانین را به طور خالص جدا کنیم،رنگ قهوه ای بدست می آید.
-اگر مو دارای مدولا(لایه ی میانی)باشد،سفیدتر دیده میشود،و اگر مو بدون مدولا باشد زردتر به نظر می آید.
-تا زمانیکه شخص به سن بلوغ میرسد،مو تیره ترین رنگ را دارد.

تعداد مو:
در بدن یک انسان حدودا ۲۵۰/۰۰۰ تار مو وجود دارد.
۱۵۰/۰۰۰تار از آن روی سر و صورت است.
۱۰۰/۰۰۰تار مو در بخش های دیگر بدن تقسیم شده است.تعداد مو در اشخاصی که دارای مو هایی به رنگ مشکی،قهوه ای و قرمز اند،متغیر است.
-موی قهوه ای:بین ۱۱۰/۰۰۰تا ۱۲۰/۰۰۰هزار تار مو
-موی بلوند:بین ۱۳۰/۰۰۰تا۱۲۰/۰۰۰هزار تا مو
-موی حنایی:حدود۹۰/۰۰۰هزار تار مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *