دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

آنچه باید درباره لنزهای چشم بدانیم

آنچه باید درباره لنزهای چشم بدانیم

لنز چشم چیست؟

دیسک‌های منحنی و خمیده پلاستیکی که ضخامت بسیار کم و شفافیت بالایی دارند و بر روی سطح قرنیه چشم قرار می‌گیرند. با اهداف پزشکی (جهت تقویت قدرت بینایی) و یا زیبایی استفاده می‌شوند. برای اولین بار در سال ۱۹۴۹ توسط یک دکتر آلمانی به نام دکتراویگن فیک تولید شد و در کمتر از ۱۰ سال محبوبیت و کاربردی جهانی پیدا کرد.

لنز چشم

لنزهای رنگی در رنگ های گوناگون از جمله آبی، خاکستری، یخی، طوسی، عسلی، سبز و لنزهای دیگری با خطوط و حاشیه های مختلف مانند لنز خاکستری دور مشکی، لنز طوسی دور مشکی، لنز یخی دور مشکی، لنز سبز دور مشکی و… وجود دارند. این لنزها شکل طبیعی عنبیه را دارند فقط رنگ آنها متفاوت است.

انواع لنز چشم

انواع لنز چشم

لنزهای چشم در دو نوع موجود می باشند:

1- لنزهای طبی که به لنز تماسی نیز شناخته می شوند خود به ۳ دسته تقسیم می گردند:

– لنزهای طبی نرم (مورد استفاده برای نزدیک بینی و دوربینی)،

– لنزهای طبی سخت (مورد استفاده برای آستیگمات های بالا و قوز قرنیه)

– لنزهای توریک (که خود به لنزهای نرم توریک و سخت توریک تقسیم می شوند و برای آستیگمات مورد استفاده قرار می گیرند) می باشد.

2- لنزهای رنگی زیبایی که به ۳ دسته تقسیم می گردند:

– لنزهای رنگی پدیداری(visibility tint)

– لنزهای رنگی شفاف(Enhancement tint)

– لنزهای رنگی مات(Opaque tint)

انتخاب لنز بر اساس رنگ طبیعی چشم

چشم آبی:

‌ پیشنهاد ما برای افراد با رنگ چشم آبی لنزهای با رنگ خاکستری و سبز می باشد. اگر دوست داشته باشید که تفاوت ظاهری‌تان محسوس‌تر باشد می‌توانید از توناژ رنگ‌های گرم، مثل قهوه‌ای روشن استفاده کنید و حتی اگر مایل باشید رنگ چشمانتان به رنگ زیتونی تغییر کند، می توانید از لنزهای رنگی سبز یا زرد استفاده کنید.

چشم سبز:

اگر قصد دارید رنگ سبز چشم‌های شما حالت زیتونی پیدا کند، می توانید از رنگ های عسلی استفاده کنید. اما اگر می خواهید رنگ چشم‌ها بیشتر قهوه ای باشد، لنزهای رنگی از خانواده قهوه ای گزینه‌های خوبی هستند.

چشم مشکی:

لنزهای رنگی مات بهترین گزینه برای افرادی چشم مشکی است. اگر چشمان تیره‌ای دارید، بهتر است برای داشتن تغییری نامحسوس از لنزهای فندقی رنگ و یا قهوه‌ای عسلی استفاده کنید. اگر دوست دارید تغییر مشخصی داشته باشید می‌توانید از رنگ‌هایی همچون آبی، بنفش و یا سبز استفاده کنید.

چشم قهوه‌ای روشن/عسلی:

‌ این رنگ چشم به گونه ای است که هر رنگ لنزی روی آن قرار بگیرد دقیقا به همان رنگ دیده می‌شود. مثلا اگر لنز آبی بگذارید چشم‌هایتان دقیقا آب خواهد شد و توسی یا سبز دیده نمی‌شود.

چشم قهوه‌ای تیره:

باید از لنزهای مات استفاده کنید. لنزهای رنگی که می توانید با آن متفاوت به نظر برسید عبارتند از: آبی نقره ای، آبی الماسی و سبز زمردی. یکی دیگر از پرطرفدار ترین لنزهایی که چشم های قهوه ای خواستار آن هستند، لنز رنگی سبز است. این رنگ روی چشمان قهوه ای شما، به نحوی نمایش داده می شود که ظاهری فریبنده و جذاب داشته باشید. بهترین و بیشترین لنز سبزی که از طرفداران زیادی برخوردار است لنز سبزی است که دارای رنگ عسلی و فندقی است مخصوصا هنگامی که این رنگ ها در نزدیکی مردمک چشم قرار میگیرند باعث برجستگی چشم می شوند.

به طور کلی باید گفت، لنزهای با رنگ های عسلی، فندقی، عسلی روشن و قهوه ای یک دید طبیعی و رنگ های بنفش، سبز و آبی یک حالت جسورانه و جادویی به اشخاص می بخشند.

انواع رنگ چشم

انتخاب لنز براساس رنگ پوست

پوست سبزه:

اغلب مردم اعتقاد دارند که رنگهای روشن برای پوست سبزه مناسب نیست، در حالی که این عقیده اشتباه است. رنگ عسلی یا قهوه‌ای روشن، رنگهای خیلی عالی و جذابی هستند. اگر می‌خواهید ظاهر دل انگیز و متفاوتی داشته باشید، رنگ خاکستری نسبتا تیره را امتحان کنید تا ظاهرتان را سرد و جذاب کند. بعضی از درجه‌های آبی و سبز برای پوست سبزه مناسب است ولی سعی کنید درجه‌های روشن آنها را انتخاب نکنید.

پوست متوسط یا گندمی:

استفاده از لنز رنگهای روشن، فکر خوبی است. رنگ سبز از رنگهایی است که برای شما بسیار زیباست ولی در این صورت سعی کنید از آرایشی که در آن، رنگ سبز وجود دارد استفاده نکنید. چون روی ظاهرتان تاثیر می‌گذارد. از رنگ آبی دوری کنید. همچنین رنگ عسلی، فندقی و خاکستری، رنگ های شگفت انگیزی هستند.در صورت گذاشتن  لنز سرمه‌ای هم ، رنگ ملایم و رقیقی انتخاب کنید، تا مناسب و زیبا باشد.

پوست روشن یا سفید:

آبی و طوسی با همه‌ی درجه‌هایشان برای شما عالی‌اند. فیروزه‌ای و رنگهای دریایی اگر همراهشان لباسهای سفید بپوشید، رنگهای فوق العاده‌ای هستند. ارغوانی و بنفش رنگهای بسیار زیبایی هستند، ولی کمی جلب توجه می‌کنند و برای تمام مناسبات، مناسب نیستند. فقط کسانی که پوست بسیار روشن دارند، می توانند از لنز ارغوانی استفاده کنند آن هم بدون هیچ آرایشی؛ که در این صورت ظاهرشان طبیعی خواهد بود.

برای تمام رنگهای پوست:

استفاده از لنزهایی که سه درجه از یک نوع رنگ را به صورت ترکیبی در خود دارند، برای تمام رنگهای پوست مناسبند. با این وجود، قوانین مشخص و محدودی برای انتخاب رنگ مناسب وجود ندارد. چیزی که باید در نظر داشته باشید، این است که از انتخاب و تست رنگ‌های جدید هراسی نداشته باشید.

رنگ لنز چشم برای پوست های گرم، رنگ های روشن

هنگام خریدن لنز رنگی به تن سرد یا گرم پوست تان دقت کنید . اگر شما دارای رگ هایی به رنگ آبی باشید رنگ پوست شما سرد است و اگر این رگ ها سبز باشند رنگ پوست شما گرم است یا اگر در رنگ پوست تان کمی زردی وجود دارد یعنی پوست تان گرم است و اگر در رنگ پوست تان تن های آبی وجود دارد یعنی رنگ پوست تان سرد است. برای پوست های گرم بیشتر رنگ های روشن در طیف قهوه ای مناسب است و برای پوست های سرد رنگ های تیره تر در طیف آبی مناسب است.

رنگ چشم افراد

مزایای استفاده از لنز

– استفاده از آنها بسیار راحت و آسان است.

– برخلاف عینک‌ها بخار گرفته نمی‌شوند و دید فرد همیشه یکسان است.

– لنزها بر خلاف عینک‌ها قابل شناسایی نیستند و دیده نمی‌شوند، از این رو از نظر زیبایی اعتماد به نفس بیشتری به افراد می‌دهد.

تأثیر لنزها در بهبود عملکرد چشم در بعضی از افراد در مقایسه با عینک‌ها بسیار بهتر است.

– بهترین گزینه برای ورزشکارانی که در هنگام ورزش قادر نیستند از عینک استفاده کنند، لنز است.

– فردی که از لنز استفاده می‌کند بر خلاف فردی که عینک استفاده می‌کند برای دیدن اطراف نیازی به چرخاندن سر خود ندارد و همانند چشم طبیعی خود می‌تواند نظاره‌گر اطراف باشد

– لنز بر خلاف عینک هیچگونه خستگی در اعضای صورت مانند بینی یا گوش ایجاد نمی‌کند.

– آستیگماتیسم‌های نامنظم با استفاده از لنز بهتر درمان می‌شود.

معایب استفاده از لنز

– مسدود شدن تامین اکسیژن در چشم ها

– خشکی چشم ها

– هنگامی که همراه با داروها، به خصوص داروهای ضد بارداری استفاده شوند، تحریک پذیر می شود

– تغییر ماهیت در عکس العمل قرنیه

– ساییدگی قرنیه

– چشم قرمز یا ورم ملتحمه

– پتوز

– زخم قرنیه

استفاده طولانی مدت از لنز علائم زیر را بدنبال دارد: درد چشم – دید تار و مبهم – حساسیت به نور – قرمزی چشم – رشد بیش از حد رگ های خونی در اطراف چشم – زخمی شدن قرنیه – حساسیت چشم.

لنز چشم 1

اصول گذاشتن لنز چشم

1. ابتدا دستان خود را با شوینده مناسب و آب شسته و کاملا خشک نمایید بصورتی که اثری از مواد شوینده بر روی دستانتان باقی نماند.

2. لنزها دارای جعبه های مخصوص خود که هریک مربوط به چشم چپ و راست می باشد هستند دقت نمایید لنز چشم چپ را فقط برای چشم چپ و چشم راست را فقط برای چشم راست استفاده نمایید در غیر اینصورت چشمانتان را اذیت خواهد کرد.

3. در هنگام برداشتن لنز کاملاً احتیاط کنید تا به آن آسیبی وارد نکنید. برای نگه داشتن لنز به هیچ عنوان از ناخن استفاده نکنید. لنز باید بر روی انگشت شما به شکل مقعر قرار بگیرد. بعد از برداشتن آن کاملاً بررسی کنید که هیچگونه آلودگی بر روی آنها قرار نداشته باشد.

4. توسط انگشتان دست مخالف خود پلک‌های بالا و پایین خودتان را بکشید تا بتوانید به راحتی لنز را بر روی قرنیه قرار دهید

5. لنز را بر روی مردمک چشم قرار دهید. برای این کار سعی کنید پلک نزنید و به لنز خیره نشوید. مطمئن شوید که لنز به خوبی در جای خودش قرار گرفته و اگر لازم بود با انگشتتان آن را جا به جا کنید

6. پس از گذاشتن لنز چندین بار پلک بزنید و به اطراف نگاه کنید و در صورتی که در چشم خود احساس سوزش کردید آن را خارج کرده و با مایع لنز کاملاً تمیز کنید و دوباره در جای خود قرار دهید. این اقدامات را برای چشم دیگر نیز تکرار کنید.

لنز چشم 2

نکات مهم بهداشتی در استفاده از لنز

دانستن نکات بهداشتی زیر برای نگهداری از چشم، دارای اهمیت زيادي می باشد و سهل‏ انگاری در مراقبت از چشم در حین استفاده از لنز رنگی، عوارض جبران‏ ناپذیری را به‏ دنبال دارد.

– پیش از استحمام لنز رنگی را از چشم خارج کنید. برای این که در حین حمام آب و موادشوینده وارد چشم می‏شود که سبب می‏شود تا لنز به قرنیه بچسبد. در نتیجه جداکردن آن سخت می‏شود و مشکلات زيادي را به‏ دنبال دارد. حتی پیش از استخر و شستشوی صورت باید لنز رنگی را از صورت خارج کنید.

– از استفادهی طولانی مدت از لنز رنگی( به‏ خصوص نوع تزئینی) خودداری کنید. پیش از خواب، لنز را از چشم خارج کنید. در زمان شب قرنیه چشم به استراحت و اکسیژن نیاز دارد. در حالیکه وجود لنز مانع از اکسیژنرسانی به قرنیه می‏شود. استفادهی طولانی مدت مدت از لنز سبب ایجاد انواع عفونت در چشم و التهاب قرنیه می‏شود.

– لنز رنگی را باید در ظرف مخصوص مراقبت کنید. درب ظرف باید کامل بسته شود تا از نفوذ میکروب به داخل لنز جلوگیری شود.

– لنز را در مایع مخصوص بشویید تا از ورود میکروب به داخل چشم جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *