دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

نور و امواج آن + انواع امواج نور

نور و انعکاس آن

دنیای رنگ دنیای احساس و شادمانی است. دنیایی که هیچ رنگی نداشته باشد یکنواخت و تاریک است از بازتاب نور به جسم رنگ حاصل می شود. اگر نور وجود نداشته باشد، قسمت های مختلف یک جسم که فرم و لایه بندی رنگ است دیده نمی شود. فرم شکل 3 بعدی جسم است که توسط نورهای اطراف سایه روشن دیده می شود.

رنگ و درجه تیرگی و روشنی آن در حقیقت درجه تیرگی و روشنی عمق پایه و سطح را نشان می دهد. نور طیفی گسترده از امواج الکترومغناطیسی مثل امواج ماورای بنفش، مادون قرمز، پرتوی ایکس، پرتوی گاما و امواج رادیو تلویزیون را در بر می گیرد. تفاوت این امواج و پرتوهای مختلف نور آفتاب و تاثیر آن به طول موج آن ها بستگی دارد. چشم های ما بخش کوچکی از این طیف نور را می توانند، مشاهده نمایند. مثلا امواجی با طول موج 380 تا 780 نانومتر (هر نانومتر معادل یک میلیاردیم قد یا 10 آنگستروم می باشد) هر یک از رنگ طیف های مویی طول موج معینی دارد که ما آن را نور معینی می بینیم.

انواع امواج نور

امواج مرئی کوتاه: به رنگ های آبی و بنفش

امواج مرئی بلند: به رنگ های سرخ و قرمز ارغوانی

امواج مرئی متوسط: به رنگ زرد مشاهده می شوند.

اگر نور سفید را از منشوری بگذرانید 7 رنگ تجزیه می شود (زرد، قرمز، نارنجی، آبی، سبز، نیلی، بنفش) که نیلی و آبی را یکی فرض کنید 6 رنگ باقی می ماند. نور سفید از مجموعه تمام پرتوهای رنگی نور حاصل می شود.

حتما بخوانید  پاک سازی سطحی پوست

هنگامی که پرتوهای مرئی نور حذف شود و نوری به چشم نتابد، رنگ مشکی حاصل می شود. مشکی از ترکیب قرمز زرد و آبی حاصل می شود. هم چنین از ترکیب رنگ های اصلی و فرعی به نسبت مساوی خاکستری به دست می آید و ترکیب رنگ های اصلی با نسبت های نامساوی دسته ای از رنگ قهوه ای از روشن تا تیره به وجود می آورند. در قهوه ای تیره آبی بیش تر قهوه ای متوسط قرمز بیش تر و قهوه ای روشن نیز زرد بیش تر وجود دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.