مقالات گریم و میکاپ

انواع مدل خط چشم

انواع خط چشم

چشم ها اولین عضو چهره هستند که جلب توجه می کنند و مرکز زیبایی صورت هستند. اگر چشم ها با مهارت و دقت خط کشی شوند، تأثیر نگاه را دوبرابر می کنند. برای تأثیرگذاری بیشتر از ابزاری به نام خط چشم می توان بهره برد. خط چشم از ابزارهای مهم آرایشی برای حالت دادن و زیبایی چشم ها است. بنابراین برای رسیدن به این زیبایی باید در مرحله اول با انواع مدل خط چشم آشنا شوید.

آشنایی با انواع خط چشم و نحوه استفاده درست از آن ها موضوع مهمی برای یک آرایش بدون نقص است. تا به حال در هنگام کشیدن خط چشم کمی گیج و سردرگم شده اید؟ یا اینکه ندانید چه خط چشمی برای شما مناسب تر است؟ از مزایا و معایب خط چشم آگاهی دارید؟ در ادامه این مقاله به معرفی انواع خط چشم و مزایا و معایب آن می پردازیم.

انواع خط چشم

آشنایی با نام انواع خط چشم و طرز صحیح استفاده از آن موضوع مهمی است که برای آرایشی صحیح و اصولی یادگیری آن لازم و ضروری به شمار می رود. خط چشم ها به دسته های مختلف تقسیم می شوند. امروزه تنوع خط چشم در بازار بسیار بوده است و انتخاب درست آن با توجه به نوع پوست و مکان استفاده از آن، متفاوت خواهد بود. برای تکمیل آرایش چشم نیاز به استفاده درست از خط چشم و سایه چشم است. در ادامه به انواع مدل های خط چشم می پردازیم. ولی برای کسب اطلاعات در مورد سایه چشم به مقاله انواع سایه چشم رجوع کنید.

 • خط چشم مایع

خط چشم مایع

یکی از پرکاربردترین نوع خط چشم برای افراد حرفه ای، خط چشم مایع است. به دلیل دارا بودن برس مویی و مایع بودن آن استفاده از این نوع خط چشم، برای افراد مبتدی کار را کمی سخت و پیچیده می کند. کشیدن خط چشم با نوع مایع آن نیاز به تمرین و تکرار مداوم دارد. این نوع خط چشم برای خشک شدن نیاز به زمان دارد. ماندگاری آن روی چشم بالاست و به راحتی پاک نمی شود. برخی از آن ها نیز برای پاک شدن نیاز به محلول های پاک کننده دارند. اما این نکته سبب شده است تا این نوع خط چشم در اطراف چشم پخش نشود و مژه ها را پرپشت نشان بدهد. برای کشیدن مدل های گربه ای، عربی و میکاپ های مجلسی مناسب است.

 • خط چشم ماژیکی

خط چشم ماژیکی

یکی از انواع خط چشم مایع، نوع ماژیکی آن است. تقریبا آخرین مدل از انواع خط چشم است که می توان از آن استفاده کرد. ماژیکی بودن به شما این امکان را می دهد که تسلط بیشتری روی کشیدن خط چشم داشته باشید. شما با این مدل خط چشم می توانید انواع خط چشم ها را بکشید اما بهترین نوع استفاده از این مدل خط چشم، خط چشم گربه ای است. ماندگاری این مدل خط چشم بالا است اما ماندگاری خود خط چشمی که کشیده می شود، به دلیل ماژیکی بودن ممکن است کمتر باشد و زودتر خشک شود؛ البته این موضوع به برند خط بسیار مرتبط است.

از مهم ترین مزایای این مدل خط چشم می توان به استفاده راحت، متناسب بودن با انواع آرایش و ماندگاری بالای آن اشاره کرد. همچنین از مهم ترین معایب این مدل خط چشم نیز می توان گفت که پاک کنندگی آن بسیار مشکل است و به دلیل پایین بودن غلظت آن، باید از چند لایه بر روی پلک استفاده کرد.

 • خط چشم مدادی

خط چشم مدادی

خط چشم مدادی یا مدادچشم، از قدیمی ترین و رایج ترین خط چشم ها بوده و برای افرادی که مبتدی هستند، بسیار راحت و آسان است. این نوع خط چشم، از انواع خط چشم ساده به شمار می روند. معمولا این خط چشم ها توسط تراش مخصوص تراشیده می شوند و به جز روی پلک در قسمت داخلی چشم هم می توان از آن ها استفاده کرد. انواع خط چشم مدادی شامل: پایه واکسی، مداد های پیچی مکانیکی، سرمه ای و خط چشم های پایه پودری می باشد.

مهم ترین مزایای استفاده از این مدل خط چشم می توان به دودی کردن پشت چشم ها و پاک کنندگی آسان آن اشاره کرد. از این رو برای افراد مبتدی بسیار مناسب است. مداد چشم به دلیل بافت نرم و کرمی که دارد به راحتی پشت پلک پخش می شود، پس گزینه ای مناسب برای زمانی که احتیاج به محو کردن خط چشم دارید است. علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد که می توان به نداشتن ماندگاری، احتیاج به استفاده از تراش اشاره کرد.

 • خط چشم مویی

خط چشم مویی

اگر می خواهید خط چشمی با خطوط ظریف و دقیق و با ماندگاری بالا داشته باشید، خط چشم مویی بهترین انتخاب شماست. با فشار بیشتر سر قلمو، می توانید خطوط ضخیم تری هم ایجاد کنید؛ اما کار با این خط چشم بسیار دشوارتر از کار کردن با انواع دیگر خط چشم هاست و احتیاج به تمرین زیاد دارد. خط چشم مویی بافت سبک، کیفیت و پوشش بالایی دارد.

 • خط چشم ژله ای

خط چشم ژله ای

یکی دیگر از انواع خط چشم که طرفداران زیادی هم دارد، خط چشم ژله ای است. این خط چشم ها، در ظروف کوچک نگه داری می شوند و شما هنگام استفاده از آن باید از قلمو یا براش کوچک استفاده کنید. یادتان باشد که استفاده از خط چشم ژله ای آسان نیست و به دلیل پایه کرمی این نوع خط چشم ممکن است با لرزش دست نتوانید خط چشم مدنظر خود را رسم کنید.

یکی از مهم ترین مزایای این مدل خط چشم دارا بودن حالت کرمی است. از این رو برای سایه های غلیظ مناسب است. همچنین می توان به ماندگاری بسیار بالا، کاربرد بسیار راحت و تمیزتر نسبت به دیگر خط چشم ها به عنوان دیگر مزایای این نوع خط چشم اشاره کرد. پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر در این موضوع مقاله بهترین قلم موی گریم و میکاپ و ویژگی آنها را مطالعه نمایید.

انواع مدل های خط چشم

 • خط چشم اسموکی:

خط چشم اسموکی

خط چشم اسموکی ، آرایش چشم به صورت کلاسیک برای مهمانی های شب است. این مدل خط چشم ظاهر چشم را بسیار گیراتر می کند. برای شروع کار می توانید یک لایه پرایمر به چشم بزنید. این کار ماندگاری خط چشم را بالاتر می برد. بن مژه های بالا و پایین را با یک خط چشم مدادی مشکی که ضد آب باشد، بپوشانید. حال سایه چشم بردارید و خط های کشیده شده را به حالت اسموکی درآورید. سپس با ریمل حجم دهنده آرایش چشم را کامل کنید.

پیشنهاد پکیج : آموزش گریم و میکاپ عروس از صفر تا پیشرفته (تضمینی)

 • خط چشم گربه ای کلاسیک

خط چشم گربه ای کلاسیک

خط چشم گربه ای ، یکی دیگر از انواع خط چشم کلاسیک است که در همه دوران ها مورد استفاده قرار گرفته است. این مدل کشیدن خط چشم در گذر زمان همیشه محبوب و روی مد بوده و از بین نرفته است. می توان گفت این مدل خط چشم برای هر مناسبتی، چه در روز و چه در شب، مناسب است. برای کشیدن خط چشم گربه ای، ابتدا پرایمر بزنید. بعد از آن خط چشم خود را رو به بالا تا جایی که می خواهید بکشید. سپس از دم خط چشم، خطی به سوی بن مژه ها بکشید و این خط را می توانید تا جایی که به چشم ها می آید، بکشید.

 • خط چشم گربه ای وارونه

خط چشم گربه ای وارونه

آیا به دنبال خط چشم نامتعارف هستید؟ برای این کار می توانید خط چشم را برعکس بکشید. همه چیز را وارون کنید و به جای پلک بالا، پلک پایین را با خط چشم گربه ای زینت دهید. البته لازم به ذکر است که این مدل خط چشم به هر چشمی نمی آید و انتخابی ریسکی محسوب می شود. از این مدل خط چشم بیشتر برای گریم های نامتعارف استفاده می کنند. مقاله معرفی بهترین وسایل گریم صورت عروس در انتخاب ابزار مناسب برای کشیدن این نوع خط شما را راهنمایی می کند.

 • خط چشم نامرئی

خط چشم نامرئی

این نوع خط چشم به قدری نازک است که به خط چشم نامرئی معروف شده است. در واقع، شما خط چشمی به بن مژه های خود می کشید و آن ها را برجسته تر و مشکی تر می کنید؛ اما این خط چشم به قدری نازک است که انگار خط چشمی نکشیدید. برای کشیدن این مدل خط چشم، خط را باید بسیار نزدیک به چشم و در نزدیک ترین حالت ممکن بکشید.

 • خط چشم دو بال

خط چشم دوبال

اگر می خواهید ظاهر خط چشم را کمی متفاوت کنید، بال خط چشم را اندکی بیشتر از حد معمول به بیرون بکشید. بعد از آن در بالای خط چشم، یک بال دیگر با همان رنگ یا رنگی دیگر بکشید.

 • خط چشم رنگی

خط چشم رنگی

یکی دیگر از روش هایی که ظاهر جسورتر و متفاوت تری به چهره می دهد، استفاده از خط چشم های رنگی است. امروزه این خط چشم ها بسیار مد هستند و می توانید رنگ خط چشم را با لباس هایتان ست کنید. البته برای استفاده از هر رنگ خط چشم باید توجه کنید که این رنگ منتخب به رنگ پوست شما بیاید.

انواع مارک خط چشم

امروزه کمپانی های بسیاری در سراسر دنیا اقدام به تولید خط چشم کرده اند و در بازار به رقابت پرداخته اند. از این رو تنوع زیاد این محصول آرایشی باعث شده است که انتخاب آن برای خریداران سخت شود. از میان برند های خارجی تولید کننده می توان به برندهای خط چشم زیر اشاره کرد:

 • فلورمار
 • لانکوم
 • مک
 • بیو
 • لورآل
 • اسنس
 • میبلین
 • پاریس

در ادامه چند مدل از بهترین مارک خط چشم ایرانی را به شما معرفی می کنیم:

 • مای
 • کالیستا
 • شون

جمع بندی

خط چشم ها از نظر بافت و رنگ تنوع زیادی دارند. ضدآب بودن یا نبودن خط چشم، ویژگی ای است که با دانستن آن می توانیم وابسته به شرایط خط چشم مورد نیاز خود را تهیه کنید. خط چشم های ضدآب، ماندگاری بالایی دارند و در برابر رطوبت و تعریق مقاومت از خود نشان می دهند. در این مقاله سعی داشتیم علاوه بر آگاه کردن شما با انواع خط چشم، درباره انواع خط چشم کشیدن و انواع مدل های آن نیز توضیحاتی را ارائه دهیم. همانطور که گفتیم، خط چشم می تواند ظاهر چشم شما را تغییر دهد و جلوه بیشتری به آن ببخشد. وابسته به رنگ پوست و مدل چشم ها، ابتدا تشخیص دهید چه مدل خط چشمی به چهره می آید و سپس نوع خط چشم مناسب برای کشیدن آن را انتخاب کنید. برای حرفه ای شدن در زمینه خز چشم کشیدن و میکاپ می توانید در دوره حضوری و پکیج مجازی گریم و میکاپ استاد بیک ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *