دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

انواع پوست صورت

انواع پوست صورت

اولین قدم در بررسی پوست مشاهده و لمس کردن آن است. برای تشخیص باید ویژگی های پوست های مختلف را بشناسیم.

پوست معمولی

این پوست سالم بوده، نرم و صورتی رنگ است و صاف می باشد. ترشحات چربی در این پوست در حد طبیعی (نه خشک و نه چرب) به ندرت جوش می زند و رطوبت آن طبیعی است. پوست تازه به نظر می رسد و منافذ پوست ریز و نفوذ آلودگی به آن کم است.

پوست چرب

در این پوست ترشحات غدد چربی زیاد و پوست براق بوده و سطح پوست خشن و زخیم است و کمتر دچار چین و چروک می شود. منافذ پوست باز و داری جوش می باشد در آن نقاط سیاه دیده می شود. گرد و غبار و الودگی را بیشتر جذب می کند (بین جوانان و نوجوانان بیشتر دیده میشود) این پوست معمولا قرمز بوده و گاهی زرد رنگ می باشد.

چربی پوست به دو عامل بستگی دارد:عوامل درونی فعالیت غدد چربی، توارث، هورمون های جنسی و عوامل بیرونی تغذیه و مصرف دارو در این پوست نیاز است به شست و شوی مداوم و از لایه بردار و ماسک های تمیز کننده جهت بهبود آن استفاده کرد.

پوست خشک

در این پوست به علت کمی رطوبت و چربی خشک و شکننده است. زود چروک و زبر می باشد. (پوسته پوسته می شود، نازک و کاغذی، منافذ ریز، جوش کم) این پوست ظریف است و کشیده می شود و در سنین بالا شایع است پوست خشک نیز می تواند ژنتیکی باشد یا عوامل بیرونی (در معرض مداوم تابش نور افتات و باد سبب خشکی) پوست خشک در زمستان خشک تر می شود و این باعث خارش  آن می شود.

حتما بخوانید  درصد سفیدی مو و پراکسید مناسب آن

پوست مختلط

این نوع پوست در نقاط مختلف متفاوت است مثلا در چانه و گونه ها خشک و در پیشانی و بینی چرب باشد. پوست مختلط ممکن است ویژگی های پوست خشک، چرب و طبیعی را داشته باشد به همین سبب این نوع پوست نیاز به مراقب بیشتری است

پوست حساس

این نوع پوست آلرژی دارد در اثر بالا رفتن سن حساس شده و به نور افتاب واکنش نشان می دهد مصرف بعضی از دارو ها، لوازم آرایشی، و غذا واکنش این نوع پوست را افزایش داده و پوست دچار سوزش، خارش، سرخی می شود. برای کاهش آلرژی از محصولات آلرژی زا استفاده کنید.

برای کسب تجربه بیشتر در زمینه پوست می توانید مقاله شناخت انواع پوست استاد بیک را مطالعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.