مقالات آرایشگری زنانه

بررسی و آزمایش مو از نظر نفوذپذیری

بررسی و آزمایش مو از نظر نفوذپذیری

میزان جذب مواد به داخل کورتکس و ماندگاری رنگ در آن را نفوذپذیری گویند. موها با ضخامت مختلف دارای نفوذپذیری متفاوت است.

نفوذپذیری موها یکی از مباحث مهم در رنگ مو است. برای انتخاب رنگ، ترکیب رنگ ها با هم و تعیین زمان مکث، داشتن میزان نفوذپذیری از اهمیت خاصی برخوردار است.

تقسیم بندی موها از نظر نفوذپذیری، به نفوذپذیری متوسط، مقاوم، شدید و غیر یکنواخت می باشد.

موها با نفوذپذیری مقاوم، کوتیکول فشرده و مقاوم داشته و به سختی باز شده و رنگ وارد کورتکس مو می گردد. از اکسیدان قوی تری برای این نوع موها استفاده می شود.

لایه های تقریبا بلند کوتیکول در نفوذپذیری متوسط است که رنگ آمیزی موها نیز به طور معمول می باشد.

در نفوذپذیری شدید، استفاده زیاد از مواد شیمیایی با انجام عمل فیزیکی مثل اتو، سشوار زیاد سبب آسیب دیدگی موها شده و زمان رنگ آمیزی رنگ به سرعت داخل مو نفوذ می کند و مکث اضافی ممکن است به موها آسیب بیش تری وارد کند.

این نوع موها قدرت نگه داری رنگ را نداشته و سریع از روی موها خارج می شود. رنگ های دایمی بدون اکسیدان یا رنگ های نیمه دایمی تون آن تون مناسب این نوع موها بوده تا به طور یکنواخت داخل کورتکس موها شده و موها را رنگ آمیزی نمایید. از دانه مصنوعی دادن نیز می توان استفاده نمود. در نفوذپذیری غیر یکنواخت بعضی از قسمت های سر نفوذپذیری شدیدتر و بعضی نقاط دیگر نفوذپذیری کم و موها مقاوم هستند. از لوسیون یا کرم پر کننده ی منافذ برای یکنواخت کردن نفوذپذیری استفاده نموده و لوسیون را به همه ی موها از ریشه تا ساقه بزنید. موها را شانه نموده و ماساژ دهید، سپس موها را خشک کرده و رنگ آمیزی نمایید.

حتما بخوانید  برای اولین بار در ایران پکیج آموزش سفید کردن مو بدون استفاده از دکلره

آزمایش برای تعیین نفوذپذیری مو

– تکه ای نازک از موها را جدا کرده و در دست بگیرید. با دست دیگر موها را به آرامی به طرف ریشه موها و پوست سر بکشید تا موها کاملا کرک شود. لایه ی کرک شده را شانه بزنید. اگر  به راحتی شانه شد، نفوذپذیری زیاد اما اگر به سختی شانه شد نفوذپذیری کم است.

– لایه ای از موهای بالای سر، پشت سر و بالای گوش را جدا کرده و در دست بگیرید. با نوک انگشتان دست دیگر، موها را از نوک تا ریشه لمس نمایید. اگر زیر انگشتان موها صاف و نرم بودند. کوتیکول متراکم است و موها مقاوم می باشند ولی اگر کمی زبری احساس شد کوتیکول باز و موها نفوذ پذیر هستند، اما اگر زبری زیاد باشد، موها از نفوذپذیری شدیدی برخوردارند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.