دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

تاریخچه آرایش در اسلام و قرن بیستم

تاریخچخ ارایش در اسلام و قرن بیستم

از زمانی که مردم با دارو آشنا شدند و از گذشته های بسیار دور مردم علاقه خاصی به زیبا شدن و آرایش  کردن نشان می دادند. مطالعات باستان شناسان نیز حاکی از این است که زنان و مردان به آرایش و زیبایی از ما قبل تاریخ اهمیت می دادند. شروع آرایش از 3500 سال قبل از میلاد مسیح به مصریان نسبت داده شده مصریان با رفتن به حمام های مخصوص و خشبو کردن بدن شان، در مراسم مذهبی از انواع مواد آرایشی و عطر ها استفاده می کردند و اهمیت وِیژه ای به نظافت می دادند.

یونانی ها از سال 460 میلادی مواد آرایشی و عطریات و از ترکیب ریشه ی گیاهان و روغن ماسک سفت کننده پوست می ساختند. خانم های رومی سرب و گچ به صورت می مالیدند تا چهره شان سفیدتر شود و گونه ها و لب های شان را با رنگ های گیاهی قرمز می کردند. (تاریخچه رنگ مو)

مرد های رومی نیز از روغن و عطر برای خشبو کردن خودشان استفاده می کردند. آسیایی ها نیز به آرایش و آراستگی اهمیت می دادند. مخصوصا چینی ها تاریخچه ی دیرینه ای در مورد سلامتی دارند. ژاپنی ها نیز به آرایش اهمیت می دادند و آرایش گیشاها جذاب و خیره کننده بود. ایرانی ها هم به مد، آرایش صورت و لباس اهمیت ویژه ای می دادند. آفریقایی ها در آرایش مو و طرح های لباس سر آمد بودند. در زمان الیزابت اول 1558 تا 1603 میلادی ماسک متداول گردید. آرایش لب و گونه پر رنگ و آرایش چشم کم رنگ شد. در قرون وسطی آرایش چشم با سرمه و مواد رنگی را روی لب و گونه می زدند و از قرون وسطی به بعد آرایش به شیوه ی امروزی مد شد. صورت را سفید لب و گونه ها قرمز و از نعناع برای سفید کردن دندان استفاده می کردند. در اواخر قرن شانزدهم دارو ها از لوازم آرایشی جدا گردید.

حتما بخوانید  آشنای با انواع قیچی در آرایشگری

در زمان ملکه ی فرانسه ماری آنتو آرایش زیاد شده و گونه ها و لب ها را آرایش زیاد و ابرو ها را فرم می دادند. به دوره ی افراطی آرایش معروف است.

در زمان ویکتوریا ملکه انگلیس خانم ها کم تر آرایش کرده و علاقه به آرایش کم شد. آرایش ها بسیار ساده و بی رنگ گردید.

در سال های 1920 در  کارخانه های لوازم آرایش انقلابی به وجود آمد انواع رژ لب، رژ گونه کرم ها، شامپو ها و نرم کننده ها و لوازم متنوع وارد بازار شد. در دهه های 1960 تا 1970 لوازم آرایش و محافظت کننده های پوست و رنگ مو به اوج رسیده و مدل های اروپایی رواج پیدا کرد و هم چنان امروزه در حال پیشرفت است.

برای کسب دانش بیشتر در زمینه تاریخ آرایشگری می توانید مقاله آرایشگری از گذشته تا به امروز (سنتی – مدرن) استاد بیک را مطالعه کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.