مقالات آرایشگری مردانه

تاریخچه فر مو در جهان

تاریخچه فر مو در جهان

فر سرد (پرمنانت)

یکی از جنبه های زیبایی داشتن موهای فر و مواج هست که براساس اطلاعات به دست آمده از کاوشهای باستانی  و روایت تاریخ و آثاری مانند مجسمه های قدیمی یا نقش برجسته ها از زمانهای قدیم مورد توجه بوده است.

اما فرها، در گذشته دوام چندانی نداشته است چون تغییر در ساختار درونی مو در آن زمان کاری غیر ممکن بود.

 

موهای فر

تاریخچه ی فر در جهان

در گذشته های دور خانم ها برای زیباتر نشان دادن موهای خود آنها را دور قطعاتی از چوب پیچیده و از سفیده ی تخم مرغ روی آن استفاده می کردند به این نحو موهای خود را با تلاش و زحمت زیاد فر کرده و باعث شد فر سرد به وجود آید.

پس از مدتی انسانها برای فر دادن موی خود از حرارت حاصل از سوختن چوب استفاده کردند به جای اینکه از تکه های چوب استفاده شود از تکه های آهن و فلز و لوله ای کوچک که روی آتش مقداری گرم کرده استفاده می کردند و به دور موهای خود پیچیده و با این روش فر گرم رواج یافت.

بعد از مدتی فر گرم کاملتر شد آنها به وسیله ی جریان الکتریکی قطعات را گرم می کردند این جریان را باید طوری تنظیم می کردند که آن قطعات آهنی زیاد داغ نشود ولی باز هم خطرناک بود و امکان سوختن پوست بالا بود.

سپس بیگودی رواج پیدا کرد ابتدا موها را خیس کرده و دور بیگودی می پیچیدند و صبر می کردند موها به همان شکل خشک شود این فر خطری نداشت ولی دوام زیادی هم نداشت.

در سال 1925 در این فر تغییراتی اعمال شد مثلا اگر تا آن روز بیگودی ها را به طور عمودی و ایستاده می پیچیدند از آن به بعد به صورت افقی این کار انجام می شد و آن را با بخار گرم می کردند و بعد از خشک شدن موها را باز می کردند.

فر سرد داروولد در سال 1930 با محصولات سولفید تهیه شد و  توسط شخصی به نام داروولد فر سرد کشف گردید و در سال 1940 فر دایمی موها با مواد شیمیایی فر سرد نام گرفت.

از سال 1945 در آلمان توسط شرکت شوارتسکف شکل جدید فر کردن مو تهیه و به بازار ارائه شد و به فر موج دار معروف شد. با توجه به پیشرفت های حاصل شده در  عمل فر کردن موها امروزه می توان فر دایمی و دقیقا مورد نظر مشتری را اعمال کرد.

فر کردن دایمی موها واژه چندان دقیقی نیست اما برای این کاربرد این واژه مرسوم گشته که در این نحوه به وسیله تغییری که در ساختمان طبیعی موهای مشتری داده می شود فرها دوام و عمر بیشتری در مقایسه با سایر روشهای فر دارند.

اصطلاح عمومی و بین المللی برای فر سرد دایمی کلمه پرم می باشد.

مو فری

جنس مو

از موادی که در ساختمان مو موجود است. دی سولفید گوگرد می باشد که در حقیقت استخوان بندی مو را تشکیل می دهد بدن ما بر پایه استخوان ها استوار است و ستون فقرات در چگونگی فرم و اندام تاثیرگذار است مثلا خمیدگی پشت شخص ناشی از اختلال در ستون فقرات است.

گوگرد در ساختمان مو حکم استخوان بندی مو را ایفا می کند به نحوی که اگر پل های گوگردی تارهای مو به شکل دایره ا ی قرار گرفته باشند حالت موها فر و موج دار می باشد و در موهای صاف و لخت این پل های گوگردی به شکل صاف و پشت سر هم می باشند.

تست مو و پوست

پوست سر مشتری را بررسی کنید تا هر گونه خراشیدگی، زخم یا التهابی در پوست وجود داشته باشد عمل فر را انجام ندهید. موها را از نظر نفوذپذیری و قدرت کشش هم بررسی کنید.

انجام تست مو و پوست

پوست سر را مورد بررسی قرار دهید. اگر شخصی براساس تجربه به مواد فر حساسیت داشت یا این که در پوست سر زخم یا خراشیدگی یا هر نوع ناراحتی پوستی مشاهده شد از فر نمودن موها صرف نظر کنید.

جهت جلوگیری از تماس احتمالی لوسیون فر با پوست قبل از انجام پرمنانت کرم چرب یا کرم تقویت مو را روی تمام قسمت های پوست بمالید. مسائل فیزیکی مو مانند خاصیت ارتجاعی، پر پشتی یا کم پشتی، کوتاهی یا بلندی و منافذ مو را بررسی کنید همچنین بررسی کنید که آیا موها اخیرا دکلره یا پرمنانت شده اند یا خیر در صورتی که در مورد سلامت مو شک دارید یک لایه از مو را آزمایش کرده در صورتی که نشانی از آسیب دیدگی در موها بود از انجام عمل پرمنانت خودداری کنید. قبل از انجام پرمنانت اگر موها بیش از حد خشک، زبر و نازک یا رنگ و دکلره شده باشد ابتدا موها را با کاندیشنر معالجه کرده و بعد از مواد پرمنانت استفاده کنید.

ساختار فیزیکی مو

نوع مو یکی از خصوصیات فیزیکی مو است. مویی که کم منفذ و مقاوم باشد لوسیون را به خوبی جذب نمی کند اما موهای پر منفذ مواد فر را به خوبی جذب می کند.

آزمایش تشخیص منافذ مو 

آزمایش تشخیص به چند روش انجام می شود.

روش اول

آزمایش را می توان در سه قسمت از سر انجام داد. به این صورت که لایه ی نازکی از مو را با نوک انگشت دست از نوک مو تا ریشه لمس کرده اگر احساس زبری در زیر دست کردید موها پر منفذ و جذب مواد فر به خوبی است زیرا موهای پر منفذ روزنه های باز زیادی دارند ولی اگر منافذ مو بسته و در موها احساس نرمی شد و کوتیکول موها نیز متراکم بود و مواد فر به خوبی جذب نشد باید از مواد فر قوی تر استفاده شود.

روش دوم

آزمایش دیگر منافذ مو خیس نمودن موها است اگر موها به راحتی خیس شود پر منفذ ولی اگر آب به راحتی جذب موها نگردد و از روی موها سر بخورد کوتیکول مو متراکم می باشد.

روش سوم

زمان کوتاه کردن اگر موهای خیس بی حالت و سست باشد و حالت فنریت نداشته باشد پر منفذ است.

روش چهارم

موهای خشک اگر به راحتی قیچی شد پر منفذ می باشد.

موهای رنگ شده و دکلره شده جزء موهای چر منفذ است و مواد فر را بیش از اندازه جذب کرده و برای فر کردن این موها از مواد مخصوص موهای رنگ یا دکلره شده که لوسیون فر ضعیف دارند باید استفاده گردد.

با لوسیون مخصوص موهای رنگ شده و پر منفذ لوسیون دیگری وجود دارد که عمل یکسان سازی منافذ قبل از فر کردن مو را انجام می دهد.

این لوسیون سبب یکسان کردن منافذ موها شده و مانع از جذب زیاد مواد فر شده و فر موها یک دست می گردد. عمل محافظت از موهای خشک و آسیب دیده را نیز انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *