دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

رنگ مو و دلایل سفید شدن موی سر

رنگ مو و دلایل سفید شدن موی سر

موی سالم، موهبت الهی بوده و رنگ مو به نوع ملانین بستگی دارد. ملانین، رنگ دانه ای طبیعی است. وقتی ملانین تولید شد، با پروتیئنی به نام مانو پروتئین پوشانده شده و ذرات ریزی را تشکیل داده و در سرتاسر تارهای مو میان سلول های تشکیل دهنده ی الیاف پوسته رانده می شود. این ذرات رنگ دانه که ملانوزوم 1 نام دارند، دارای الگوی خاصی نبوده و در موهای مختلف متفاوت می باشند و انواع رنگ موهای طبیعی را به وجود می آورند. شما نمی توانید دو نفر را پیدا کنید که رنگ موی هایشان یکسان باشند. اثر یوملانین در موی سیاه و قهوه ای و نئوملانین در موی بلوند و قرمز یافت می شود. نور آفتاب به واسطه عمل اکسید، کنترل شده و باعث تجزیه ی ملانین و در پی آن روشن شدن رنگ مو می گردد. پروتئین دیگری در تار مو موجود است کراتین نام دارد. کراتین بی رنگ می باشد.

سفیده مو شامل 3 پیگمنت آبی، زرد، قرمز می باشد. همه موهای مشکی تا بور روشن شامل این 3 پیگمنت می باشد. میزان مقاومت رنگ طبیعی موها ارثی می باشد. عمر مفید این پیگمنت ها 35 سال است و پس از گذشت این زمان، موها سفید شده و قدرت تولید رنگ خود را از دست یم دهد، فرآیند تولید ملانین در سلول ها به مرور زمان کم شده و در ابتدا موها رنگ روشن تری به خود می گیرند و بعضی دیگر کاملا ملانین خود را از دست داده و سفید شده و در ابتدا موها رنگ روشن تری به خود می گیرند وبعضی دیگر کاملا ملانین خود را از دست داده و سفید شده و بعضی دیگر به همان صورت رنگی باقی می مانند. در این مرحله موها ظاهری جوگندمی پیدا می کند و به مرور زمان موها فاقد ملانین شد و به صورت کامل سفید می شوند. این شیوه ی سفید شدن موها روندی طبیعی داشته و سفید شدن موها در سنین قبل از 35 سالگی دلایلی مانند: ارثی و دلایل اکتسابی مانند کمبود تغذیه، تغذیه ناسالم، تروما (ضربه) در اثر استفاده از مواد شیمیایی نامناسب، فشارهای عصبی، ناراحتی های فکری می باشد.

حتما بخوانید  رنگ های اصلی

شایان ذکر است بدانید قدرت رنگ پذیری موهایی که به صورت غیر طبیعی سفید شده اند، بسیار کم می باشد و برای این نوع موها رنگ های اصلی کاربرد دارد.

در صورتی که شخصی قبل از 35 سالگی دچار سفیدی مو شود، لازم است به پزشک مراجعه کرده و درمان شود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.