مقالات آرایشگری مردانه

ریش و سبیل

ریش و سبیل

در خارج از ایران برای ساختن و درست کردن ریش و سبیل از دسته موهایی استفاده می گردد که به “کِرِپه” معروف است.این دسته موها به شکل بافته های ریز از کارخانه های لوازم گریم،تولید و عرضه می شوند.

این دسته موها بر دو نوع اند:

1-کِرِپه از پشم حیوانات
2-کِرِپه از موی سر انسان

 

کِرِپه از پشم حیوانات

موهای کِرِپه از جنس پشم حیوانات،خیلی نازک و ظریف می باشد.این نوع کِرِپه برای مصرف ریش و سبیل در گریم تئاتر و نیز مصرف ریش و سبیل و ابروان در گریم سینما و تلویزیون برای تصاویر لانگ شات و سیاهی لشکر به کار گرفته می شود.

 

گریم ریش

موهای کِرِپه از جنس موی سر انسان

موهای کِرِپه از جنس موی سر انسان ،برخلاف موی کِرِپه از جنس پشم حیوانات،ضخیم است.از این نوع به جهت مصرف ریش وسبیل برای گریم تئاتر(به روش تکه،تکه) و برای گریم سینما و تلویزیون(به روش کاشتن) و همچنین بافتن مو بر روی تور جهت ریش و سبیل آماده استفاده می شود.
در کل ریش و سبیل از کِرِپه موی انسان،چه با چسباندن به صورت تکه تکه و یا کاشتن بر صورت و همچنین بافتن بر تور بسیار طبیعی تر از کِرِپه پشم حیوانات است.
برای ساختن ریش و سبیل اگر کِرِپه خارجی در دسترس نباشد می توانید،کِرِپه از موی سر انسان را خود تهیه کنید و بسازید.سعی و تلاش کنید از پشم حیوانات غیر بهداشتی روستا صرف نظر کنید.

درست کردن کِرِپه از موی سر انسان

مقداری موهای نرم به اندازه و رنگ های مختلف از آرایشگاه تهیه کنید،طول موهایی که انتخاب می کنید از شش سانتی متر کمتر نباشد.موها را از نظر اندازه و رنگ از هم جدا کنید و به دسته های مختلف تقسیم نمایید.برای نمونه،موهای 6 سانت قهوه ای را با هم دسته کنید و موهای 7 سانت سیاه را با هم،همچنین تا بلند ترین اندازه ها.

 

انواع مو سر

زمانیکه موها را به دسته های مختلف تقسیم کردید،یک طرف هر دسته را با نخی محکم ببندید و در دستشویی زیر آب گرم با شامپو بشویید.بدین صورت:سر موهایی را که با نخ بسته اید در دست چپ گرفته،روی آن ها شامپو بزنید.با دست راست و با دقت موها را شامپو بزنید و شانه بکشید و سپس آبکشی نمایید.
بعد در ظرفی کوچک آب ریخته،چند قاشق مواد ضد عفونی کننده مانند دِتول با ساولن اضافه نمایید.دسته های مو را در داخل ظرف بخوابانید و بگذارید به مدت یک ساعت بماند. بعد آن ها را درآورده،آبکشی کنید.

بعد از اینکه آبکشی کردید،با حوله خشک کنیدوبرای برطرف کردن بوی دارو ضدعفونی کننده در ظرفی پلاستیکی دردار،موها را خوابانده،مقداری گلاب روی آنها بپاشید و در ظرف را ببندید،بگذارید مدتی بماند.پس از برطرف شدن بو،موها را به دسته های کوچک تقسیم نموده، به همان روش قبلی یک سر آن ها را با نخ محکم بسته و خیس کنید و با دقت شانه بزنید.خیلی ریز و بسیار فشرده ببافید و انتهای بافته را محکم با نخ ببندید.صبر کنید تا به خوبی خشک گردد.این موهای بافته شده برای درست کردن ریش های مجعد به کار می رود.
مقدار دیگری از موها را به همان روش قبلی به دسته های کوچک تقسیم نموده یک سر آن ها را با نخ محکم ببندید،سپس خیس کنید،با دقت شانه بکشید تا صاف شود.این دسته موها را دور یک چوب استوانه ای شکل یا بطری معمولی ببندید،سر موها را روی بطری یا چوب نوار چسب بزنید.صبر کنید تا خشک شود.
این موها برای درست کردن ریش و سبیل کمی حالت دار یا صاف و ابروان به کار می رود.

حتما بخوانید  آموزش رایگان اصلاح مو و سایه زدن کودک

چسباندن ریش وسبیل

برای درست کردن یک ریش مجعد از دسته موهایی که ریز بافته اید استفاده کنید،به این ترتیب:نخ یک طرف دسته ای از موها را باز کنید،با دقت شانه بزنید،به صورتی که یک طرف دسته مو آزاد و طرف دیگرش با نخ محکم بسته باشد.برای چسباندن ریش همیشه از زیر چانه شروع نمائید.موی آماده را روی دستمالی بر روی میز گریم قرار دهید.قسمت باز دست مو را روی دستمال پخش کنید و از قسمت باز شده،اندازه ی دلخواه را بچینید.طرفی را که باید به پوست بچسبد(برای زیر چانه) به شکل 8 پهن ببرید.زیر چانه را با کمک قلم مو کمی چسب گریم زده،صبر کنید و با کمک چوبی بسیار ظریف و نازک به اندازه پانزده سانتی متر یا با چوب قلم مو انتهای موها را با دقت روی پوست چسبانده،لحظه ای صبر کنید تا خشک گردد.

 

چسباندن ریش و سبیل

بالای موی چسبیده شده را چسب زده لایه ی دیگری بچسبانید. بدین روش لایه به لایه تا زیر لب ادامه دهید.در ضمن تلاش کنید لایه ها زیاد نزدیک به هم چسبانده نشود.برای چسباندن ریش روی فک و آرواره پایین از زیر فک شروع کنید و روی عضلات مثلث لب و شیپوری و ماضغه لایه به لایه ادامه داده،به طرف شقیقه ها بالا بروید و هرچه به شقیقه ها نزدیک می شوید،از لایه های کمتری استفاده کنید.

هنگامی که موهای ریش به زیر خط موهای سر رسید با یک دستمال نخی که چهار تا کرده اید.روی قسمت های چسبیده شده را بفشارید و از بازیگر بخواهید دهانش را باز و بسته نماید و این کار را چند مرتبه تکرار نماید،از اسپری موی سر(با فاصله) برای تمام ریش استفاده کنید.دقت نمایید در موقع اسپری زدن جلوی بینی و چشم های بازیگر را با دستمال بپوشانید.دسته ای از موهای دور استوانه را باز کرده،شانه بکشید.

حتما بخوانید  اصلاح موی بلند فقط با تیغ

به روش قبلی روی میز بگذارید و از بخش باز شده تکه ای بچینید،ته موها را صاف ببرید.روی تمام سطح پشت لب را،با کمک قلم مو چسب بزنید و یک لایه از موها را درست بالای لب بچسبانید و با چوب نازک انتهای موها را بفشارید.فاصله ی لب تا بینی را دو لایه به ترتیب از پایین به بالا بچسبانید و با دستمال نخی روی موها را بفشارید،با کمک چوب نازک یا چوب قلم مو سبیل را به دو بخش مساوی تقسیم کنید و به دو طرف لب ها شانه بزنید،کمی اسپری زده،موهای روی لب را به اندازه لازم بچینید و گوشه های سبیل را به طرف بالا یا پایین(بستگی به مدل مورد نظر دارد)،فرم دلخواه بدهید.

 

انواع صورت با ریش و سبیل

ریش و سبیل را شانه بزنید،با قیچی به شکل مدنظرتان درآورید،از اسپری مو استفاده کنید و با کمک نوک انگشتان موها را حالت بدهید.پشت صندلی بازیگر بایستید،با نگاه به صورت بازیگر در آینه با هر دو دست، دو طرف ریش و سبیل را باهم هماهنگ نمایید.از بازیگر بخواهید تا از صندلی خود برخاسته،به طور ایستاده،از رو به رو،نیم رخ ریش و سبیل را با دقت نگاه کنید و عیوب را با قیچی برطرف کنید.
به صورت کلی،به دلیل بالا بودن صحنه از سطح سالن،چنانچه از ریش وسبیل بازیگر استفاده می کنید،زیر چانه را خیلی با دقت کار نمایید،زیرا عیوب زیر چانه به خوبی نمایان می شود.
برای درست کردن ریش و سبیل یا کمی حالت دار از دسته موهایی که از قبل به دور چوب استوانه پیچیده اید،استفاده کنید.برای چسباندن به روشی که توضیح داده شد،عمل نمایید.

 

ریش

برای حالت دادن موهای ریش و سبیل میتوانید از فر های باریک برقی و همینطور از فر های باریک قدیمی با قرار دادن بر اجاق برقی استفاده کنید.
اگر به ریش دو رنگ نیاز شد،از قبل دو رنگ مو را مخلوط کنید و بعد روی صورت بچسبانید و همچنین اگر به سفیدی کمی نیاز باشد،ریش را از یک رنگ بر چهره بچسبانید،برای زیر خطوط مو،زیر لب و در کل بخش های مورد نظر،یک یا دو لایه از رنگ سفید یا دودی خیلی روشن اضافه کنید.

 

برای خرید پکیج آموزش ریش کلیک نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.