دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

ساختن بینی بر قالب پزتیف،تکه سازی به طُرق مختلف

ساختن بینی بر قالب پزتیف،تکه سازی به طُرق مختلف

ساختن بینی بر قالب پزتیف

قالب پزتیف برای شخصیت های مثبت ساخته و ایجاد می شود.شما می توانید بر قالب پزتیف بینی بسازید،به این صورت که گفته می شود:
اگر بخواهید،بینی با مدل و اندازه های مختلف را داشته باشید،بدین طریق عمل نمایید:
یک تخته به ضخامت یک سانتی متر،به اندازه های(50*50)را آماده کنید.مقدار گچ جیپس را مهیّا نمایید.با سرعت روی تخته،بینی به اندازه و مدل های مختلف بسازید.
مدل ها را،با سمباده ظریف بسائید.بعد از آماده شدن،یک لایه رنگ رقیق پلاستیک مات بر روی آن بزنید.
صبر کنید تا خشک گردد.روی مدل ها وازلین بمالید.مالیدن مایع لاتکس را به روش بالا انجام دهید.بعد از آماده شدن از قالب جدا کنید.
چنانچه مایع لاتکس در دسترس نباشد،از چسب میسکیت استفاده نمایید.

چسب میسکیت

 

تکه سازی به طُرق مختلف

طریق1-تکه سازی با جوراب نایلون نازک و پنبه

اگر برای تکه سازی،لوازم موردنظر(پودر و گچ و مایع لاتکس)در دسترس نباشد،ساده ترین طریق،استفاده از جوراب نایلون ظریف،پنبه و چسب گریم،بر بینی بازیگر است.

بینی دراز و قوزدار

روی قسمت بالای بینی کمی چسب زده،تکه پنبه ی کوچکی را فرم داده و به شکل قوز درست کنید،به روی قسمت چسب زده بچسبانید،تکه ای از جوراب نایلون ظریف را به شکل بینی بزرگتر ببرید.سپس با دقت،دور تکه ی پنبه را چسب زده،تکه نایلون را به روی پنبه بگذارید و به دور پنبه بچسبانیدفدقت شود که نایلون در اطراف از3 میلی متر تجاوز نکند و بیشتر نشود.

ساختن بینی

به ویژه در نوک بینی باید کار ظریف انجام گیرد.بعد از اتمام این کار روی قسمت مورد نظر را رنگ زمینه ی چهره بمالید(چرب)،و با قلم مو اطراف چسبیده شده را با رنگ یا مداد قهوه ای کم رنگ،سایه بزنید و روی بینی را با رنگ یک یا دو درجه روشن تر از زمینه ی چهره،روشن کنید.بدین طریق،می توانید تمام بخش های ذکر شده را درست کنید.لازم است اینجا ذکر کنیم که چنانچه بخواهید مکرر از این تکه ها استفاده نمایید،نخست روی بینی یا قسمت های دلخواه را چسب زده،تکه نایلون نازک را بچسبانید،و بعد پنبه و نایلون را روی تکه نایلون اول بچسبانید و پس از تمام شدن کار،نایلون زیر را از پوست چهره جدا نمایید و به دفعات متوالی از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید  چهره شناسی و شخصیت افراد

طریق2-جوراب نایلون و ژلاتین

بعد از به دست آوردن قالب نگاتیف از چهره ی بازیگر(با نوار گچی که ساده ترین طریق است)با گل رُس سفت روی بینی یا روی عضو مورد نظر با کمک نوک انگشتان و آب،مدل دلخواه را بسازید.دستمالی از جنس کرباس،روی مدل پهن کنید،تا آب های اضافی گرفته شود.پس از اینکار،مقدار کمی گچ جیپس،آب،چسب چوب را مخلوط کنید.مخلوط رقیق باشد.با دقت،با قلم مو یک لایه بر روی بینی بمالید.بگذارید خشک شود.بعد از خشک شدن،با قلم موی دیگری،یک لایه رنگ پلاستیک رقیق بر روی آن بزنید.بگذارید خشک شود.پس از خشک شدن،یک لایه وازلین بر روی آن بمالید.دقت کنید این بار روی مدل پزتیف بینی،کار گردد.

وازلین

در ظرفی کوچک،کمی آب ریخته رو آتش قرار دهید.دو برگ ژلاتین را خرد کرده و به آب اضافه کنید(اندازه ی ژلاتین بستگی به ضخامت برگ دارد) وقتیکه ژلاتین در آب حل شد،از روی آتش بردارید.کمی صبر کنید،انگشتان شست و سبابه را در آب فرو ببرید و بیرون بیاورید،بهم بزنید،اگر چسبندگی داشت مایع آماده است،چنانچه چسبندگی نداشت دوباره روی آتش قرار دهید و برگ ژلاتین اضافه کنید.ژلاتین باید ولرم باشد،که انگشتان نسوزد.
تکه جوراب نایلون ظریف را ببرید،در ژلاتین فرو برده،درآورید.

روی بینی مدل آماده بیندازید،با سرعت به کمک انگشتان فُرم دهید،به ویژه با دقت روی پره ها و سوراخ های بینی را با قیچی ببرید،این نوع بینی بسیار ظریف و سبک است.
یک نوار باریک،از جوراب نایلون را ببرید.از بالای پره ی راست به طرف بالای بینی و طرف یگر تا بالای پره ی چپ بینی،بچسبانید.این باریکه،به عرض پنج میلی متر باشد.این قسمت،برای چسباندن بینی بر چهره ی بازیگر است.روی اطراف بینی بازیگر را چسب گریم زده،بینی ساخته شده را بچسبانید و آن را با رنگ زمینه ی چرب و هم رنگ چهره کنید.تمام قسمت های دیگر مورد نظر به همین طریق ساخته می شود.

طریق3-کار با اسفنج و تیغ کاتر

یکی از ساده ترین طریق تکه سازی برای گریم تئاتر،کار با اسفنج است.چنانچه به یک بینی بزرگ و یا دراز،گرد یا عضوی دیگر از چهره ی بازیگر نیاز باشد.یک قطعه اسفنج را بریده از اندازه ی بینی بزرگتر باشد.با تیغ کاتر ظریف،مدل دلخواه را با تراشیدن به دست آورید.سعی کنید اطراف بینی که به پوست می چسبد،ظریف کار شود،تا با پوست هماهنگ شود.پس از تراشیدن با قیچی ظریف،ناصافی های روی بینی و اطراف را بچینید.داخل اسفنج را خالی نمایید.سوراخ های بینی را باز کنید.برای چسباندن بر چهره ی بازیگر از چسب گریم استفاده کنید.بینی را هم رنگ چهره نمایید.بدین طریق می توانید تمام قسمت های چهره را کار کنید.

حتما بخوانید  کمپرس صورت

تکه سازی با خمیر مخصوص

در خارج از ایران،خمیر های مخصوص تکه سازی به نام “پلاستو)شماره ی یک و دو می باشد.از این خمیر ها برای تکه سازی بر چهره ی بازیگر(گریم تئاتر) استفاده می شود.
همانطور که قبلا شرح داده شد،این کار،متدی قدیمی است،ولی آشنایی به طرز کار با خمیر واجب و ضروری است.

ساختن یک بینی قوزدار

مقداری خمیر را،با کاردک از جعبه بردارید،انگشت سبابه را خم کنید.

کاردک

روی آن وازلین بمالید.خمیر را روی انگشت فرم دهید،با دقت از روی انگشت بردارید،در کنار بگذارید.روی بینی بازیگر(استخوان بینی)کمی چسب بزنید،کمی از الیاف پنبه را روی چسب بچسبانید.تکه خمیر آماده را با کمک نوک انگشتان و روغن وازلین روی پنبه قرار داده و به آن فُرم دلخواه را بدهید.دقت شود اطراف بینی با پوست بازیگر یکنواخت شود.پس از آماده شدن با نوک انکشتان رنگ زمینه ی چرب،بر روی آن بمالید و آن را هم رنگ چهره نمایید.از این خمیر ها برای ساختن زخم هم استفاده می شود.لازم به تذکر است،که این خمیرها همیشه با چسب گریم و الیاف پنبه،با کمک وازلین کار می شود.چنانچه،خمیر خیلی سفت باشد،قبل از شروع کار آن را در کنار حرارت،قرار دهید.

ساختن خمیر

برای ساختن این نوع خمیر،یک رنگ زمینه ی چرب(پن استیک)رنگ روشن را در ظرفی بریزید.مقداری پودر کلی فن را آسیاب کرده،تا به صورت پودر درآید،سپس آن را الک کنید.یک قاشق از پودر را به رنگ زمینه،اضافه نمایید و خوب مخلوط کنید،چند قطره روغن کوچک اضافه کنید.

ساختن خمیر

روی حرارت کم قرار دهید و با یک قاشق،خوب مخلوط کنید،تا کلی فُن با رنگ زمینه ی چرب مخلوط گردد.پس از آماده شدن در ظرفی دردار بریزید و در یخچال بگذارید.هر دفعه برای استفاده از این خمیر،نخست آن بر را حرارت ملایم قرار دهید،سپس مانند طریق بالا عمل کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.