دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

طریقه ی فُن زدن به چهره(فُن خشک یا چرب) و کرکسیون

طریقه ی فُن زدن به چهره(فُن خشک یا چرب) و کرکسیون

طریقه ی فُن زدن به چهره(فُن خشک یا چرب)

یک روپوش بر روی لباس بازیگر مرد یا زن(به جهت تمیز ماندن لباس) بپوشانید.سپس تکه پنبه ی نمناکی را به کمی شیر پاک کن آغشته کنید،صورت بازیگر را تمیز کرده و یک قطعه اسفنج را با آب ولرم خیس نمایید،اسفنج را فشرده تا به صورت نمناک درآید.آن را آرام روی فُن مدنظر مالیده،خیلی آرام از قسمت پیشانی آغاز کرده و تا گردن بازیگر را به این صورت:
از وسط پیشانی به دو طرف شقیقه ها،اطراف چشم(پشت چشم و زیر چشم) روی بینی،اطراف بینی،روی گونه ها تا کنار گوش،بعد از زیر گونه ها به طرف فک و اطراف لب،چانه و گردن (تا انتهای گردن محل یقه لباس)را فُن بزنید.همچنین گوش ها و دست ها نیاز به فُن دارند.
دقت کنید ابروها و مو های اطراف صورت و همینطور ریش و سبیل بازیگر مرد به فُن آغشته نشود.اگرچه قسمت های گفته شده به فُن آغشته شد با کمک یک تکه اسفنج یا یک بُرس کوچک نمناک،رنگ فُن را از این قسمت ها پاک نمایید.فُن خشک نیازی به پودر ندارد،اما لازم است بر روی یک فُن چرب برای گرفتن چربی،از پودر بی رنگ استفاده شود.

روش و طریقه ی پودر زدن

قلم پودری

کمی پودر(بی رنگ) را در ظرفی بریزید،قلم مو(پرمو)را در دست راست گرفته و مو های آن را کمی به پودر آغشته نمایید،بعد سر قلم مو را در کف دست چپ قرار دهید و آن را بچرخانید،تا تمام موهای قلم مو به پودر آغشته شود.آهسته یک یا دو دفعه آن را تکان دهید تا زیادی پودر به ریزد،سپس از بازیگر بخواهید تا چشم هایش را بندد،خیلی آهسته از پیشانی تا چانه و گردن را پودر بزنید.

روش دیگر اینکه،اگر قلم موی پرمو در دسترس شما نیست،به صورت خیلی ساده یک تکه پنبه را به شکل مربع ببرید و مقداری پودر در وسط آن بریزید و به شکل بغچه،پنبه را ببندید و به روشی که قبل تر ذکر شد،از پیشانی تا زیر گردن بازیگر را به آرامی پودر بزنید.اگر پودر بی رنگ در اختیارتان نباشد،از مقدار کمی پودر بچه استفاده کنید.

طریقه فن زدن

شناخت فُرم چهره-کرکسیون یا تصحیح

به صورت کلی،شکل و فُرم صورت افراد(مرد و زن)به یکی از انواع هفت گانه ی مربع،مستطیل،مثلث،گِرد،ذوزنقه1،ذوزنقه2 و بیضی شبیه و نزدیک می باشد.گریمور می بایست اشکال هندسی صورت را شناسایی کند.
شناسایی شکل هندسی صورت بازیگر برای هر نوع گریمی از ضرورت ها و الزامات ویژه ای برخوردار است،چه در عمل مهم متعادل یا نامتعادل کردن آن بعد از این شناخت،به کار گرفته می شود.

کرکسیون یا تصحیح

متعادل کردن صورت با عمل تصحیح،که در رشته ی گریم کرکسیون نام دارد،با کمک تکنیک و فَن سایه و روشن انجام می گیرد.
هدف از انجام کرکسیون چیست؟!
هدف از  انجام کرکسیون،به وجود آوردن تناسب بین شکل و اعضای صورت بازیگر می باشد،که برای برخی از شخصیت ها به کار گرفته می شود،اغلب برای نقش های مثبت جوان یا مُسن تلاش میشود تا صورت بازیگر متعادل شود و همینطور به چشم آید.کرکسیون یکی از قسمت های دارای اهمیت گریم است و از حساسیت خاصی برخوردار می باشد. در گریم سینما،تلویزیون و عکاسی به آن “روتوش” می گویند.به کار بردن کرکسیون بر صورت مجریان برنامه های تلویزیونی بسیار ضروری می باشد.

افراد تلویزیون

لازم است در اینجا به یک نکته ی دارای اهمیت اشاره کنیم،که هدف از کرکسیون،فرم دادن به چهره به شکل بیضی،که در زیبایی شناسی بهترین و زیباترین فرم چهره شناخته شده است،نیست بلکه هدف برقراری تعادل بین فرم صورت و اعضای صورت است.
کرکسیون چه زمانی انجام میگیرد؟!
کرکسیون،پس از شناختنِ کامل صورت بازیگر انجام میگیرد و این کار بر صورت(از نظر فرم) به گونه های مختلط یا متفاوت است،انجام عمل کرکسیون بر صورت با شکل مثلث و چهارگوش و یا گِرد کاملا با یکدیگر تفاوت دارد.
برقراری تساوی و تعادل بین قسمت های صورت مانند:یک بینی طویل یا پهن،چانه ای دراز یا کوتاه،لب های بسیار باریک یا بسیار برآمده،چشمانی بهم نزدیک یا از هم دور و امثال اینها با عمل کرکسیون تا حدودی اصلاح میشود.چگونگی و شیوه ی برقراری تناسب در اشکال هفتگانه و همینطور اعضای چهره به ترتیب و شرح زیر است:

اعضای چهره

1-چهره ی مربع:

 

چهره مربعی

پس از زدن رنگ زمینه به تمام صورت،عضلات  شقیقه در دو طرف چهره را با مداد قهوه ای چرب،به صورت عمود مشخص کنید . هاشور بزنید.سپس به وسیله ی قلم موی پهن یا نوک انگشتان،هاشورها را به سایه تبدیل کنید و به سمت موها محو نمایید،زیر استخوان های گونه خطی کشیده، زیر آن را هاشور زده و با کمک نوک انگشتان با قلم مو هاشورها را به سوی پایین روی تمام سطح عضله ماضغه سایه بزنید و محو کنید.بر روی زوایای فک پایین هاشور بزنید و هاشورها را به سایه تبدیل و به زیر فک محو کنید.کنار سایه های شقیقه،روی گونه ها و بالای استخوان های گونه را با رنگ، دو درجه روشن تر از رنگ زمینه ی صورت کنید.

2-چهره ی مستطیل:

چهره مستطیلی

پس از اینکه رنگ زمینه را به تمام صورت زدید،با مداد قهوه ای چرب،دو طرف پیشانی روی عضلات شقیقه نزدیک به موها را مشخص کنید و هاشور بزنید،با نوک انگشتان یا به وسیله ی قلم موی پهن،هاشورها را به سایه تبدیل کرده و سایه ها به سمت موها محو نمایید.زیر استخوان های گونه را خطی کوتاه بکشید و زیر آن را هاشور بزنید.سپس هاشورها را به سایه تبدیل نموده و روی عضلات ماضغه محو نمایید.روی زوایای فک زیرین را هاشور بزنید،هاشور ها به سایه تبدیل و به زیر فک محو کنید.قسمت کناری سایه های عضلات شقیقه و روی استخوان های گونه را با رنگ،دو درجه روشن تر از رنگ زمینه ی صورت کنید.

3-چهره ی گِرد:

چهره گرد

پس از زدن رنگ زمینه به تمام قسمت های صورت،با مداد قهوه ای چرب تقریبا از روی قوس کناری استخوان های گونه،خطی شیب دار بکشید و همان قسمت را هاشور بزنید،روی  تمام عضلات ماضغه هاشورها را به سایه تبدیل کنید و محو نمایید.روی استخوان های گونه را با رنگ،دو درجه روشن تر از رنگ زمینه ی صورت کنید.

4-چهره ی بیضی:

چهره بیضی

پس از زدن رنگ زمینه به صورت با مداد قهوه ای خطی کوتاه زیر استخوان های گونه بکشید،و  خطی را که کشیده اید را به سایه تبدیل کنید.درست زیر استخوان های گونه را با رنگ،دو درجه روشن تر از رنگ زمینه ی صورت کنید.

5-چهره ی ذوزنقه1:

بعد از اینک رنگ زمینه را به تمام صورت زدید،با استفاده از یک مداد قهوه ای چرب،روی عضلات شقیقه را به شکل نیم دایره مشخص کنید و هاشور بزنید،سپس هاشورها را تبدیل به سایه کرده  و به طرف موها محو نمایید.خطی کوتاه زیر استخوان های گونه بکشید.دقیقا زیر استخوان های گونه خط را به سایه تبدیل کنید و آن را محو نمایید.کنار سایه ها عضلات شقیقه و روی استخوان گونه را با رنگ،دو شماره روشن تر از رنگ زمینه صورت کنید.

چهره ذوزنقه

6-چهره ی ذوزنقه2:

بعد از اینکه کار زدن رنگ زمینه به صورت به اتمام رسید،دو طرف پیشانی روی عضلات شقیقه را با فُن دو درجه روشن تر از رنگ زمینه صورت کنید.با استفاده از مداد قهوه ای زیر استخوان های گونه،خطی شیب دار بکشید و روی تمام سطح عضلات ماضغه و زاویه های فک زیرین را هاشور بزنید.هاشورها را تبدیل به سایه کرده و سایه را زیر فک محو کنید.روی استخوان های گونه را با رنگ،دو درجه روشنتر از رنگ زمینه کنید.

7-چهره ی مثلث:

چهره مثلث

بعد از زدن رنگ زمینه به تمام چهره،دو طرف پیشانی روی عضله های شقیقه را به شکل نیم دایره با مداد قهوه ای چرب مخص کنید و هاشور بزنید،هاشورها را تبدیل به سایه کرده و سایه را به سمت موها محو کنید.از زیر استخوان های گونه روی عضلات ماضغه تا زیر فک زیرین را با فُن دو درجه روشنتر از رنگ زمینه نمایید.

اگر چانه زیاد تیز و سه گوش باشد،دقیقا روی تیزی چانه را هاشور بزنید و هاشورها را تبدیل به سایه کنید و به زیر چانه محو کنید.کنار عضلات روی استخوان های گونه،روی چانه را با رنگ، دو درجه روشن تر از رنگ زمینه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *