دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

طریقه ی ساختن پوسته ی سر (طاس)

طریقه ی ساختن پوسته ی سر (طاس)

در گریم تئاتر،سینما و تلویزیون،گاهی پوسته های سر(طاس کامل،نیمه طاس)احتیاج است.معمولا از این پوسته ها برای شخصیت هایی همانند مغولی،چینی،ژاپنی،دلقک،پوسته ی سر به منظور پیری تدریجی و … استفاده می شود.این پوسته ها با مایع لاتکس تهیه می شود. پوسته ی سر با مایع لاتکس نرم،ظریف و سبک است.این پوسته ها روی(مدل)ساخته می شود.می توانید این پوسته ها را خود بسازید.

 آماده کردن(مدل)،اندازه های سر بازیگر :

1-از یک سانت پایین تر از خط مو(کنار گوش)طرف راست تا یک سانت پایین تر از خط موی طرف چپ چهره.
2-وسط پیشانی تا پایین تر گودی گردن(در پشت گردن)
3-پشت گردن
4-دور سر تمام سر
5-از روی گوش راست تا روی گوش چپ

پس از به دست آوردن اندازه های سر بازیگر،یک عدد سر،از جنس یونولیت تهیه کنید(معمولا در آرایشگاه ها از نوع مدل برای نگه داشتن کلاه گیس استفاده می شود).این مدل سر،از سر یک انسا ن معمولی کوچک تر است.

سه روش بزرگ کردناندازه های سر بازیگر :

روش1

مقداری کاغذ روزنامه را،به صورت مربع های دو سانتی ببرید.در ظرفی پلاستیکی مقداری سریش ریخته مقداری آب به آن اضافه نمایید،تا مایع ای غلیظ به دست آید،تکه روزنامه های بریده را به آن اضافه کنید و به خوبی با مایع مخلوط کنید،بگذارید مدت نیم ساعت بماند.بعد از نیم ساعت،کاغذ ها در مایع حدودی حل می شود.با کمک دست،با دقت،مایع مخلوط با کاغذ ها را روی تمام سر و گردن مدل،به ضخامت یک سانتی متر بمالید،(ضخامت بستگی به بزرگی و کوچکی سر بازیگر دارد)بگذارید خشک شود.زمانی که خوب خشک شد،با یک کاغذ سمباده مدل را بسایید واندازه های سر بازیگر را با ساییدن سر مدل به دست آورید.با بدست آوردن اندازه های دلخواه،یک لایه رنگ پلاستیک یا اسپری رنگی،به رنگ روشن،به تمام سطح سر مدل بزنید،بگذارید خشک شود.

سر تاس

روش2

مقداری مقوا(جعبه ی شیرینی)تقریبا ضخیم را تکه تکه نمایید،در ظرفی ریخته،آب روی آن بریزید(آب به اندازه ای باشد که مقواها خیس بخورد)بگذارید یک شب بماند.بعد مقداری آرد گندم به آن بیفزایید و با کمک خوب مخلوط کنید.مایع غلیظی به دست می آید،این مایع را روی تمام سر و گردن به ضخامت یک سانتی متر بمالید،بگذارید خشک شود.
زمانی که خشک شد،با یک تکه کاغذ سمباده مدل را بسایید.اندازه های سر بازیگر را با ساییدن سر مدل به دست آورده،بعد از به دست آوردن اندازه ی دلخواه،یک لایه رنگ پلاستیک یا اسپری رنگی،به رنگ روشن به تمام سطح سر مدل بزنید،بگذارید خشک شود.

روش3

مقداری گچ جیپس با چسب چوب و آب را مخلوط کنید،غلظت مایع نه زیاد سفت و نه زیاد شُل باشد.با کمک دست روی تمام سطح سر مدل بمالید.به ضخامت یک سانتی متر.هنگامی که گچ خود را گرفت،با کاغذ سمباده مدل را بسایید.اندازه های سر بازیگر را با ساییدن بر مدل پیاده کنید.با به دست آوردن اندازه ی دلخواه،یک لایه رنگ پلاستیک،به تمام سطح سر مدل بزنید.صبر کنید تا خشک شود(لازم به تذکر است که این مدل را می توانید بر تکه ای از یونولیت بتراشید و برای تکمیل کردن آن به به روش3 عمل کنید).

اگر آشنایی به هنر مجسمه سازی دارید،این مدل را می توانید با گچ بسازید و برای به دست آوردن اندازه های سر بازیگر هم به روش3 عمل نماید.

پس از اینکه مدل را به یکی از این روش ها توضیح داده شده درآورید،برای به دست آوردن پوسته،بدین روش عمل کنید:
یک لایه وازلین به تمام سر و گردن(مدل)بمالید،مقداری لاتکس را در ظرف کوچکی ریخته و با قلم موی پهن یا دو انگشت،روی تمام سر بمالید.لازم به تذکر است،چنانچه با انگشت کار می کنید بعد از دو یا سه بار انگشت زدن به مایع لاتکس،چسب لاتکس به انگشتان می چسبد،در این موقع باید انگشتان را با پارچه پاک کنید و مجدد به کار ادامه دهید.
پس از مالیدن یک لایه به تمام سر،صبر کنید تا خشک گردد،زمانی که خشک شد یک لایه پودر بچه را با کمک قلم موی پرمو،به تمام سر بزنید.دوباهر به روش قبل با نوک انگشتان لاتکس را روی سر بمالید.

سعی شود پوسته در اطراف سر نازک تر کار شود.چنانچه لاتکس رقیق باشد شش و اگر غلیظ باشد سه لایه کافی است.پس از خشک شدن از پایین گردن،قسمتی از پوسته را بالا می کشید،با کمک قلم مو بین پوسته و مدل را پودر بچه بزنید و با دقت این پوسته را تا پیشانی از مدل جدا کنید و داخل پوسته را پودر بزنید تا به هم نچسبد.
وقتی پوسته سر آماده شد،آن را روی سر بازیگر بکشید،روی گوش ها دو خط عمودی کشیده،روی خطوط را با قیچی ببرید،برای چسباندن پشت گوش و کنار گوش جا بگذارید.
بخش های اضافی پوسته روی پیشانی و پشت گردن را ببرید.
می توانید این پوسته را،برای سر تمام طاس و همچنین سر نیمه طاس بکار برید.
چنانچه مایع لاتکس در دسترس نباشد،از چسب میسکیت استفاده نمایید.

طریقه ی چسباندن پوسته به سر بازیگر

دور سر بازیگر(اعم از پیشانی،نزدیک رستنگاه مو،کنار شقیقه ها،زیر خطوط مو،پشت گوش ها،پشت گردن)با قلم مو،به اندازه ی نیم سانتی متر یک لایه مایع لاتکس یا چسب گریم بمالید.
لبه ی پوسته را روی پیشانی،کنار شقیقه ها،زیر خطوط مو بچسبانید،از بازیگر بخواهید،کمی سر را به جلو خم کند،در پشت سر،لبه ی پوسته را به گوش ها،پشت گردن نیز بچسبانید،سپس با رنگ زمینه ی چرب،تمام سطح پوسته را همرنگ چهره کنید.وسط سر را یک درجه از رنگ زمینه ی چهره روشن تر کنید و در اطراف محو نمایید،کمی وازلین بمالید تا براق شود.

سر نیم تاس

 

4 روش چسباندن مو سر نیمه طاس

طریق1

پوسته را روی سر بازیگر به روشی که شرح داده شد،بچسبانید.از پایین پوسته پشت سر با کمک قلم مو،یک لایه از مایع لاتکس بمالید و به صورت افقی یک ردیف مو بچسبانید(اندازه ی مو بستگی به طرحی است که ذر نظر دارید)بالای لایه ی اولی،لایه ی دوم را کار کنید.همچنین به طرف بالا و نیز اطراف سر ادامه دهید،تا قسمتی که موردنظر است،ختم کنید.موها را خیلی با دقت با شانه و قیچی مدل بدهید.پوسته را از سر بازیگر بردارید،دقت شود،چند سوراخ بسیار ریز در لا به لای مو با سوزن درست ایجاد کنید،تا سر بازیگر زیاد گرم نشود و عرق نکند.

طریق2

می توانید پوسته را تا محل مورد نظر روی مدل بسازید به دور آن موهایی که به وسیله ی کارگاه به مدل ترس و یا موهایی که روی تور بافته اید،اضافه کنید.

طریق3

انتهای یک سوزن بلند و ظریف را با اره ی مویی،اره کنید،که یک دو شاخه درانتهای آن ایجاد شود،سر سوزن را روی دسته ای پلاستیکی بچسبانید.با فراهم کردن این وسیله،قلابی برای نصب کردن مو بر پوسته ی سر،آماده نموده اید.با این قلاب و شاخه می توانید،بدین طریف بر پوست سر،مو نصب کنید.
از پایین پوسته ی سر شروع کنید.دسته موی کمی(از طول به اندازه ی دلخواه)روی پوسته ی سر قرار دهید.با این قلاب بر روی موها بر سطح پوسته بفشارید،با سرواخ شدن پوسته چند مو به درون پوسته ی سر می رود.

از پشت پوسته ی سر موها را به هم گره بزنید.بدین طریق تا محل موردنظر را مو نصب کنید.در پایان یم قلم مو را آغشته به چسب گریم نمایید و داخل پوسته ی سر به روی محل گره های موی نصب شده،بر خلاف جهت،چسب بمالید.خشک کنید.پوسته را بر سر بازیگر بکشید.با شانه و قیچی،موها را حالت دهید و اسپری بزنید.

 

پوست سر
طریق4

دسته ای از مو را آماده کنید.موها زیاد نرم نباشد.در ظرفی،کمی مایع لاتکس بریزید.از انتهای پوسته با یک سوزن بلند ظریف پوسته را سوراخ کنید.با انگشتان یا یک موچین،یک تک مو بردارید،انتهای آن را به مایع لاتکس آغشته کنید،با کمک همان سوزن تک مو را به داخل سوراخ برانید.با این روش تا محل مورد نیاز را مو بکارید.بعد از اتمام،داخل پوسته،محل موها را با قلم مو،یک لایه مایع لاتکس بمالید.بگذارید خشک گردد.این طریق کاشتن،مستلزم وقت و صبر زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *