دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

فراگیری رشته ی گریم تئاتر

فراگیری رشته ی گریم تئاتر

فراگیری رشته ی گریم تئاتر

یادگیری گریم تئاتر با دو روش ممکن است:
روش نخست:یادگیری گریم بر چهره ی خود
روش دیگر:یادگیری گریم بر چهره ی دیگران
یادگیری روش نخست،مخصوص بازیگر تئاتر است.بازیگر تئاتر از مان آغاز یادگیری رشته ی بازیگری در دانشگاه و یا بصورت آماتور،لازم است تا رشته ی گریم را در کنار بازیگری یادبگیرد.
او باید که چهره ی خود را از لحاظ فرم چهره و میمیک و حالات بشناسد.عضوی که در چهره اش مناسب یا نامناسب را تشخیص دهد،تابتواند در ایفای نقشش موفق عمل کند.روشن است که اعمال گریم بر چهره ی خود با دشواری همراه است،اما با تمرین های بسیار میتوان به این مهارت دست یافت.
یادگیری روش دوم خاص گریمور است،که وظیفه ی انجام گریم بر صورت دیگران و بازیگران را برعهده دارد.
به طور کلی با معرفت یافتن بر فن هر کار یا هنری آن را میتوان آسانتر و ساده تر فرا گرفت.رشته ی گریم نیز شامل فن یا تکنیک است و مسلم است که پیشرفت در یادگیری بستگی کامل دارد به علاقه مندی،استعداد و ذوق شخص یادگیرنده.
برای آموختن این رشته،تا حدودی باید به هنر مجسمه سازی و نقاشی آشنایی داشت،اگر شما به این دو رشته آشنایی ندارید،میتوانید وسایل آن را تهیه،وبا تمرین،تا حدی خود را آماده کنید.

یک دفترچه ی نقاشی،یک جعبه آب رنگ با قلم مو و جعبه ی مداد رنگی تهیه و در مواقع بیکاری این تمرین ها را انجام دهید.نوک مداد برنگ قهوه ای یا سیاه را با کاتر چهار گوش تراشیده و بر روی کاغذ سایه،کار کنید.به همین ترتیب خط عمودی یا افقی بکشید. کنار آن را هاشور های ظریف و کم رنگ بکشید و بعد از مدتی تمرین کردن،به سراغ رسم کردن نیم دایره های کوچک و بزرگ بروید و داخل نیم دایره ها را هاشور بزنید.این کار باعث می گردد تا دست شما به چگونگی گرفتن مداد و چگونه حرکت دادن آن آشنایی پیدا کند و عادت کند.

بعد از تمرین با مداد رنگ و نقاشی نمودن،کار با آب و رنگ و قلم مو را انجام دهید.به این صورت که قلم مو را با آب خیس نموده و روی رنگ قهوه ای بکشید،روی کاردک زیادی رنگ را بگیرید،خطی عمودی رسم و کناره ی خط را تبدیل به سایه  نمایید.شما میتوانید خطوط زیادی را به شکل های مختلف رسم کنید؛مثل:خط عمودی،افقی نیمه دایره و غیره… این دو تمرین شما باعث خواهد شد تا دست راست شما،مقداری به کار بیفتد.
پس از تمرین های بالا،آناتومی چهره را کاملا و با دقت مطالعه فرمایید.مقابل آیینه بایستید،با مداد چرب قهوه ای چهره ی خودتان را از طول به دو بخش برابر نمائید.(از وسط رستنگاه مو تا وسط چانه)بر یک طرف چهره تمام عضلات را با دقت رسم کنید و به چهره،میمیک خاص عضلات را بدهید:محل خاص عضلات را به خاطرتان بسپارید.

مبحث های مهم فرم شناسی و چهره متعادل را با دقت بخوانید،سپس در برابر آیینه قرار بگیرید.با دو دستتان موهایتان را به عقب بکشید(مرد و زن)چهره ی خود را با دقت در آیینه نگاه کنید،چهره ی شما به کدام یک از فرم های هندسی نزدیک می باشد؟
بر اساس چهره ی متعادل،چهره تان را با یک خط کش و با یک متر به این صورت اندازه گیری نمائید.
از رستنگاه مو تا زیر ابروها،از زیر ابروها تا زیر بینی و از زیر بینی تا خط چانه فاصله مابین چشم ها،فاصله چشم و ابروها وغیره… .
اندازه ها را بر روی کاغذ یادداشت و سپس مبحث های سایه و روشن و تصحیح را با دقت مطالعه کنید.بعد از اینکه فرم چهره ی خود را شناختید، با استفاده از یک مداد چرب قهوه ای سایه های خاص فرم چهره تان را کار کنید و در کل چهره تان را بر اساس شناخت فرم چهره و نامتعادلی بعضی از اعضای آن با فرم چهره تصحیح کنید.
بعد از اینکه چهره ی خود را شناختید و عیوب آن را رفع کردید،این شناخت و کار را نسبت به دیگران انجام دهید،این عمل باعث خواهد شد تا که چهره ها را از لحاظ شکل تعادل و نامتعادلی اعضا با شکل آن بشناسید.
برای بکار گرفتن انگشتان هر دو دست خود به این صورت که گفته می شودعمل نمایید:کمی خاک رس مرغوب را الک کنید و در یک ظرف پلاستیکی گود متوسط،مقدار دو پنجم آن را آب بریزید.کم کم خاک را به آب اضافه نمایید؛تا خاک به سطح آب برسد و پس از چند ساعتی که خاک خیس خورد و کمی از آب آن تبخیر شد،گل را هم بزنید.صبر کنید تا مدتی هوا بخورد،تا آب زیادی آن تبخیر شود،بعد گل را با کمی خاک رس الک شده،ورز دهید،تا از چسبندگی آن کم شود و از بین برود.برای پیشگیری و مانع شدن از خشک شدن گل،آن را داخل سطل پلاستیکی در دار بگذارید تا مرطوب بماند.
بعد از اینکه گل آماده شد،یک تخته در ابعاد
50*50سانتی متر تهیه کنید.کمی گل برا روی آن بگذاریدو با کمک دستانتان یک نیمه بیضی به اندازه و طول و عرض یک چهره ی طبیعی در بسازید.در برابر آیینه طول و عرض چهره ی خود را به این صورت از قسمت رستنگاه مو تا پایین چانه ی خود،کنار شقیقه ی راست به کنار شقیقه ی چپ،کنار گوش راست به کنار گوش چپ،کنار فک راست به کنار فک چپ اندازه بگیرید.این اندازه ها را بر روی کاغذ یادداشت بفرمایید.
اندازه هایی که یادداشت کرده اید را بر نیمه بیضی پیاده کنید.در اینکار تلاش کنید از هر دو دستتان استفاده کنید و هر دو را بکار بگیرید.با استفاده از سه خط کوتاه در کنار بیضی مشخص کنید.با دو دستتان بر روی بیضی،برآمدگی ابروها،بینی،گونه ها و چانه را ایجاد کنید،در مرحله ی بعد اندازه ی حدفاصل دو چشم،گوشه ی خارجی چشم تا کنار مو،فاصله بین پرده های بینی،فاصله زیر بینی تا خط بالای لب بالایی،اندازه ی پایین خط لب زیرین تا انتهای چانه را بگیرید.همچنین همین اندازه ها را  بر بیضی پیاده کنید.
این کار ابتدائی با گل برای بکار گرفتن انگشتان شما است.انتظار این را نداشته باشید که در همان روز های نخست یادگیری، با گل چهره تمیز و بدون عیبی را خلق کنید.بعد از هفته ها تمرین کردن بالاخره یک روز چهره ای تمیز خواهید ساخت.بعد از تمام شدن تمرین،روی گل را با نایلون به خوبی بپوشانید که همیشه گلی مرطوب در اختیار داشته باشید.هر دفعه یک چهره ای را مدل قرار دهید و تلاش کنید تا چهره ها از نظر شکل متفاوت باشند.مبحث طراحی چهره را با دقت بخوانید.
نخست بر طرحی تمام رخ با مداد رنگی،بعد با آب رنگ و قلم مو بر کاغذ شخصیت های متفاوت را تمرین کنید.
طراحی چهره را میتوانید از شخصیت های خود شروع نمائید.به عنوان مثال:چهره ی پدربزرگ،پدر،مادر،مادربزرگ،پسر و… .
سپس شخصیت افرادی که خارج از خانه و خانواده ی شما هستند را طراحی کنید؛مثلا:معلم،دانشجو،کشاورز،یک فقیر،یک کارمند و… .
همین شخصیت ها را از دید خود و نیز از دید اجتماع طراحی کنید.
بعد از مدتی کار کردن به این صورت،نمایشنامه های معروف را مطالعه کنید و با متصور شدن چهره ی شخصیت های اصلی نمایشنامه را طراحی کنید.نمایشنامه های کلاسیک را بخوانید و تلاش کنید تا نمایشنامه های متفاوتی را کار و تمرین کنید.
بعد از تمرین های بالا در مقابل آیینه این تمرین ها را با لوازم گریم بر چهره خود با دیگران انجام دهید،سعی کنید با کشیدن هر خط و سایه ای بر چهره در آیینه ی مقابلتان بنگرید،چون از دید مقابل نمیتوان عیوب چهره را که گریم کرده اید،رفع کنید.آیینه توضیح دهنده تمام عیوب چهره است،دقت کنید خطوط و حجم های دو طرف چهره با هم یکی باشد.

حتما بخوانید  رنگ های اصلی

در اوقاتی که وقتتان خالی است به موزه و گالری های نقاشی بروید.پرتره و سایه و روشن های تابلو های کلاسیک را با دقت نگاه کنید و جزئیات و  خطوط وانواع آن را به خاطر بسپارید.

اگر در مجلات و روزنامه ها به تصاویر جالبی(به ویژه افراد مسن و پیر) برخوردید آن ها را ببرید و در یک آلبوم بچسبانید.
در مووقع خرید و در کوچه و بازار و محل های عمومی،در اتوبوس چهره ی افراد و خطوط چهره شان،به خصوص افراد مسن را در نطر بگیرید.در ذهن خود چهره ها را از لحاظ شکل و فرم از هم تشخیص دهید.چنانچه به سفر می روید و از نقاط مختلف ایران دیدن می کنید از چهره ی افراد عکس بگیرید،از کسانی که جالب به نظر می رسند و ریش و سبیل دارند.این عکس ها را به آلبومتان اضافه کنید و نام منطقه را زیر آن یادداشت کنید.تاریخ لباس ایران و دیگر کشورها را بخوانید.

شما می توانید پکیج گریم داماد را در سایت استاد بیک مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.