دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

قالب گیری با گچ جیپس و چسب چوب،نوار گچی و تکه سازی

قالب گیری با گچ جیپس و چسب چوب،نوار گچی و تکه سازی

قالب گیری با گچ جیپس و چسب چوب(قالب نگاتیف)

در اینجا به قالب گیری با گچ جیپس و چسب چوب می پردازیم.همانند روش قالب گیری با پودر آلژینات،بازیگر را آماده کنید.مقداری گچ جیپس را الک کرده،شش فنجان از آن بردارید.در ظرفی پلاستیکی کوچک دو فنجان آب ولرم بریزید.یک مشت از گچ را بردارید و روی سطح آب بپاشید.این کار را مجددا تکرار نمایید،تا گچ بر سطح آب نمایان شود.دست را در ظرف زیر گچ فرو برید،گچ و آب را با هم مخلوط کنید،تا کِرِمی نه زیاد سفت و نه زیاد رقیق به دست آید،با سرعت،قالب گیری بر چهره ی بازیگر را انجام دهید.از نوار های گچی برای حفاظت قالب استفاده کنید.

مخلوط چسب

 نوار گچی

نوار گچی،یکی از ساده ترین وسایل جهت قالب گیری و صورتک سازی در تئاتر است.این نوع نوار برای شکسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد،از اینرو در بیشتر داروخانه ها موجود می باشد.از نوار های گچی،برای قالب گیری چهره،ساختن صورتک کامل و نیمه،دست و پا استفاده می گردد.این نوار ها در اندازه های متفاوت(از عرض)موجود می باشد.مناسب ترین اندازه بین پنج تا هفت سانتی متر است.چنانچه نوار کمی عریض باشد،با کمک قیچی آن را از عرض به دو قسمت نمایید.این نوار ها،با آب ولرم کار می شود.در آب تا حدودی کوتاه می شود.از اینرو برای قالب گیری در اندازه گیری دو سانت،اضافه کنید.

نوار گچی

قالب گیری با نوار گچی(قالب نگاتیف)

برای قالب گیری با نوار گچی،ابتدا بازیگر را آماده کرده و به این ترتیب پیش روید:
نخست،اندازه های چهره ی بازیگر را به صورت افقی بدین شکل بگیرید:سطح پیشانی از شقیقه ی راست به شقیقه ی چپ،از کنار گوش راست به کنار گوش چپ از کنار فک راست به کنار فک چپ.در ادامه،این اندازه ها را روی نوار با دو سانتی متر اضافه،قیچی نمایید.
نوار اولی را در کاسه ای ولرم فرو برده،فشار دهید،با سرعت نوار را روی پیشانی پهن کنید.با نوک انگشتانتان روی نوار بمالید،تا گچ ها حل شود،و تکه ی دوم بلافاصله زیر تکه ی اول بچسبانید.سعی نمایید،لبه ی نوار دوم،به اندازه ی سه میلی متر،بر روی نوار اول بچسبد.روی دو نوار را با نوک انگشتان بمالید تا گچ ها با هم مخلوط شود.برای زیر بینی از یک قطعه ی کوچک نوار به شکل مثلث استفاده نمایید.تکه سوم را هم زیر تکه ی دوم بچسبانید،و با نوک انگشتان لبه ی نوار را به زیر چانه ببرید.
بعد از چسباندن نوار ها،به طور افقی یک لایه ی دیگر به همین شکل روی نوار ها کار نمایید،سپس یک ردیف نوار را به صورت عمودی روی نوار های اولی کار کنید.این کار برای،استحکام قالب است.دو طرف چهره از پیشانی تا زیر فک،از رستنگاه مو تا روی بینی،از زیر بینی تا زیر چانه.
برای آماده شدن قالب،پانزده دقیقه صبر نمایید.از بازیگر بخواهید به چهره حرکت بدهد،و با کاردک قالب را از چهره جدا کنید.این یک قالب نگاتیف از چهره ی بازیگر است.

 قالب پزتیف(مثبت)

بعد از آنکه،با یکی از روش های گفته شده،قالب گیری از چهره بازیگر را،انجام دادید.برای به دست آوردن قالب پزتیف چهره ی بازیگر،از قالب نگاتیف به این صورت عمل کنید.درون قالب نگاتیف را،با کمک قلم مو تمیز کنید.چنانچه در برخی از نواحی درون قالب سوراخ های ریزی به وجود آمده باشد،کمی پودر رمل و چسب چوب را مخلوط کنید.

با دقت و به وسیله ی کاردک،سوراخ ها را بتونه کاری نمایید.صبر کنید تا خشک شود.جعبه ی بزرگتر از مدل تهیه نمایید.آن را از ماسه ی نرم پر کنید.قالب را میان ماسه جای دهید.با دقت سوراخ های بینی مدل را با گِل رُس یا خمیر مجسمه سازی بپوشانید.درون قالب را یک لایه وازلین بمالید،این قالب،برای گرفتن مدل پزتیف آماده است.

گچ

 

 

اگر بخواهید،از گچ دندان استفاده نمایید،اینگونه پیش روید:چهار فنجان از گچ دندان را در ظرفی پلاستیکی بریزید.کم کم به آن آب اضافه کنید.با سرعت با کمک کاردک پودر و آب را مخلوط نمایید.برای جلوگیری از حباب های هوا در هنگام مخلوط کردن،گاهی دو طرف ظرف را بگیرید و آهسته به میز بزنید.کِرِم آماده بادی نه زیاد غلیظ و نه زیاد رقیق باشد.با کمک قلم مو،یک لایه از این کِرِم را با دقت به درون قالب بمالید،برای به وجود نیامدن حباب های هوا،روی آن را فوت کنید.لایه ای دیگر بمالید و بر آن فوت کنید.این عمل را ادامه دهید،تا تمام قالب از کِرِم پوشیده گردد.با کاردک صاف کنید.بگذارید خشک شود،زمانیکه قالب خشک شد،با دقت آن را از قالب اولی که در واقع مانند پوسته ایست،جدا نمایید.
با کمک قلم مو،گچ های اضافی را از آن پاک کنید.اگر سوراخ های ریز بر آن مشاهده گردید،کمی گچ دندان را با آب مخلوط کنید.با کاردک،سوراخ ها را بتونه کنید.بعد از آماده شدن آن را در جعبه ی حاوی ماسه،روی ماسه ها بگذارید.این مدل پزتیف،برای ساختن هر گونه تکه سازی آماده است.
لازم به ذکر است که،برای به دست آردن قالب پزتیف می توانید،از گچ جیپس هم استفاده کنید.مقدار گچ نُه فنجان،سه فنجان آب با یک قاشق چسب چوب به روشی که پیش تر شرح داده شده است،عمل نمایید.

قلم مو

تکه سازی

بعد از آماده کردن قالب پزتیف،چنانچه به برآمدگی ابروها،بینی گِرد،دراز،قوز دار،چانه ی دراز،گونه های برجسته،برآمدگی و افتادگی عضلات،،جهت پیری تدریجی نیاز باشد،با گِل رُس یا خمیر مجسمه سازی،قسمت موردنظر را بر روی قالب پزتیف،به این صورت بسازید.

ساختن یک بینی گرد(دلقک)

قالب پزتیف آماده از چهره ی بازیگر را،بر جعبه ماسه یا روی میز بگذارید.با گِل رُس یا خمیر مجسمه سازی مدل بینی دلخواه را روی بینی قالب بسازید.

با گِل رُس یا خمیر مجسمه سازی،به دور آن دیواری به وجود آورید.ارتفاع دیواره بلند تر از بینی باشد.روی سطح بینی را با اسفنجی با سوراخ های ریز،مانند منقذ های پوست،آهسته بفشارید.اگر،فصل پرتقال باشد، با تکه ای از پوست پرتقال این کار را انجام دهید،دهید،تا منفذ هایی بر بینی ایجاد گردد.روی بینی و کنار دیواره را،از درون با روغن وازلین،چرب کنید.مقداری گچ جیپس یا گچ دندان را با آب مخلوط کرده و با قلم مو یک لایه از کِرِم گچ آماده برداشته و بر روی بینی بمالید.بر سطح آن فوت کنید،و بقیه ی کِرِم را آهسته بر روی بینی،اطراف آن،تا لبه پر کنید.بگذارید خشک گردد.پس از خشک شدن قالب را جدا کنید.

 

خمیر

قالب نگاتیف بینی به دست آمده است.داخل نگاتیف را با قلم مو پاک کنید.یک لایه وازلین به تمام اخل آن بمالید.با قلم مو از مایع لاتکس برداشته،با دقت یک لایه به داخل بینی بمالید.با کمک سشوار کم حرارت خشک کنید و پودر بزنید.دقت نمایید لایه ی لاتکس را در اطراف بینی(محل چسباندن بر پوست)کمتر بمالید،تا هنگام چسباندن بر پوست بازیگر،با پوست او آمیخته گردد.اگر مایع لاتکس رقیق باشد،این کار را شش بار و با لاتکس غلیظ سه بار انجام دهید،بعد از خشک شدن،بخشی از پوسته ی آماده را از قالب جدا کنید.

با قلم مو بین پوست و قالب را پودر بچه بزنید.این کار را ادامه دهید،پوسته را بیشتر بکشید،پودر بریزید،تا جاییکه پوسته کاملا از قالب جدا شود.با اسفنج نمناک روی و داخل تکه ی آماده را تمیز کنید.با دقت اطراف و سوراخ ها را قیچی کنید،برای چسباندن بر چهره بازیگر از مایع لاتکس یا چسب گریم استفاده نمایید.با اسفنج نمناک رنگ زمینه ی چرب بر روی آن بمالید و آن را هم رنگ چهره نمایید.
به این شکل می توانید،تمام بخش های دیگر چهره را بسازید.اگر مایع لاتکس در اختیارتان نباشد،از چسب میسکیت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *