دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

کلاه گیس

کلاه گیس

در گریم تئاتر،برای کامل کردن چهره،برخی از شخصیت ها هستند که نیاز به کلاه گیس کامل یا نیمه می باشند.
به طور کلی کلاه گیس،در گریم تئاتر،کاربرد و استفاده های فراوانی دارد.
همانطور که در کشور های بزرگ لوازم گریم،کارحانه های مخصوص به خود را دارد،موسسات خاص بافتن کلاه گیس های تئاتر،سینما،و تلویزیون هم در کنار این کارخانه ها به کار و فعالیت مشغول اند.
در این موسسات،انواع کلاه گیس، به رنگ و شکل های متفاوت،با موهای مصنوعی(نایلون) و طبیعی بافته می شود،کلاه گیس ها در مدل های متفاوت،مربوط به شخصیت های مختلف ،سبک های تئاتر شرق و غرب و همچنین قرون مختلف تاریخ به بازار عرضه می گردد.

کلاه گیس

کلاه گیس هایی که با موهای طبیعی بافته شده،معمولا کار دست اند،لذا این کلاه گیس ها بادوام تر و با صرفه تر از کلاه گیس های بافته با موهای مصنوعی نایلون است،به همین دلیل،معمولا قیمت یک کلاه گیس،با موی طبیعی بسیار گران تر از کلاه گیس با موی مصنوعی است.کلاه گیسی که از موهای طبیعی بافته شده،توانایی این را دارد که به مدل های مختلف تغییر کند.ولی کلاه گیس با موی مصنوعی در کارخانه یک شکل بافته می شود،که پس از شستن نیز همان فرم و شکل اولیه را به خود می گیرد،از اینرو تغییر مدل بسیار مشکل است و نمیتوان بر آن با فر برقی کار کرد،زیرا در اثر حرارت موها آب می شود.
اگر برای نمایشنامه ای به یک یا دو کلاه گیس کامل یا نیمه احتیاج باشد،میتوان به راحتی با موی طبیعی آن را بافت.

بافتن کلاه گیس

بافتن کلاه گیس

 

دو روش کلاه گیس :

روش نخست؛بافتن کلاه گیس از رشته موهایی که به شکل تِرِس،در کارگاه بافته می شود.
روش دوم؛بافتن کلاه گیس با قلاب مو،مثل،بافتن ریش و سبیل.

روش نخست

ویژه ی تئاتر و روش دوم،خاصّ تلویزیون و سینما بافته می شود.

بافتن کلاه گیس به روش نخست

برای آماده کردن تِرِس،به یک کارگاه نیاز داریم.می توانید این کارگاه را خودتان بسازید.این کارگاه از دو چوب به فاصله شصت سانتی متر از یکدیگر تشکیل شده است.آن را می توان بر میز و یا پایه نصب کرد.بر چوب یک کارگاه،به فاصله های هشت سانتی متر،سه پیچ یا میخ پیچی،وصل کنید.به هر پیچ یک نخ محکم ببندید،در طرف دیگر بر چوب دیگر بر چوب مقابل،سه نخ را در یک نقطه بر پیچ،خیلی محکم گره بزنید.

انتخاب مو

 

انواع کلاه گیس

مویی که قصد دارید برای بافتن تِرِس به کار ببرید،نباید زیاد نرم و نباید زیاد زبر باشد.این مو ها را میتوانید از آرایشگاه تهیه کنید. سپس مو ها را به دسته های مختلف تقسیم کرده،شسته،ضدعفونی و خشک کنید.انتخاب اندازه مو برای تِرِس،بستگی به بلندی کلاه گیس دارد.
به این صورت در کارگاه تِرِس،می بافند: پس از آماده کردن مو از نظر رنگ و اندازه در مقابل کارگاه نشسته،در دست راست،یک رشته موی ظریف(حدودا 15 رشته ی مو)را ما بین انگشتان شست و سبابه چپ قرار داده،رشته مو را به شکلی بگیرید،که انتهای آن به طرف بالا باشد.

بافتن تِرِس

1-رشته مو را در پشت نخ های کارگاه نگه داشته،به وسیله ی انگشتان سبابه و شست دست راستتان مابین نخ های 2و3،رشته مو را بکشید و آن را از روی نخ شماره ی 1 بگذرانید.
2-ما بین نخ های شماره 1و2،رشته مو را به طرف جلو(طرف خودتان)،مابین نخ های 1و2 بکشید.
3-دستتان را مابین نخ های 1و2 برده،رشته مو را از پشت بگیرید و آن را به طرف مخالف خودتان کشیده،بعد آن را از زیر نخ شماره 3، به طرف نخ شماره ی 1 به طرف بالا برده،از روی نخ شماره ی1 بگذرانید.
4-مابین نخ های 1و2 رشته مو را به طرف جلو بکشید،دستتان را به طرف نخ های 1و2 ببرید و رشته مو را به طرف نخ شماره ی 3 برده،از زیر آن بگذرانید.سپس به طرف مخالف خودتان،به طرف بالا کشیده،از روی نخ شماره ی 1 بگذرانید.دستتان را به طرف نخ های1و2 برده،رشته مو را به طرفجلو بکشید.
5-دست را از پشت مابین نخ های2و3 برده،رشته مو را به عقب بکشید و اکنون در حالیکه،دو قسمت تحتانی مو را در دست دارید،آن هارا به هم نزدیک و بکشید،به شکلی که یک طرف مو،از یک گره کوچک آویزان باشد،انتهای ریشه های مو باید کوتاه باشد.
این کار را تکرار کنید،هر بار رشته مو را به طرف چپ بکشید.زمانیکه به طول مورد نظر رسید.ریسمان را ببرید و دو انتهای مو را ببندید،اکنون تِرِس آماده شد.
در اوایل،بافتن تِرِس به نظر مشکل می آید،اما با تمرین های پی در پی این کار سهل خواهد شد،و سریع تر پیش خواهد رفت.بهتر است تِرِس ها را در اندازه های مختلف از نظر بلندی مو تهیه کنید.

 

کلاه گیس متنوع

پس از آماده شدن تِرِس،باید آن ها را روی نوار قیطان بدوزید.نوار قیطان به عرض نیم سانتی متر به رنگ سیاه یا قهوه ای تهیه نمایید.با دقت،تِرِس ها را با نخ محکم بر آن بدوزید و یا با دقت با چرخ خیاطی چرخ کنید،پس از آماده شدن تمام تِرِس ها بر قیطان،اندازه های سر بازیگر را بر پوششی از جنس تور محکم(از قبل پارچه را آبکشی کنید که بعدها آب نرود)پیاده کرده(پوشش از جنس تور انتخاب می گردد چون سبک است و بازیگر عرق نمی کند)،دور پوشش را با قیطان محکم بدوزید و در زیر گردن از کش چسبان یا کش معمولی برای بستن استفاده کنید.
از زیر گردن بر پوشش(بالای ناحیه ی کش)تِرِس ها را،افقی به صورتی که بلندی مو در پایین پوشش قرار گیرد،بدوزید(فاصله این تِرِس ها از هم به اندازه یک سانتیمتر باشد.)
به طرف بالای سر ادامه دهید.جلوی سر،بستگی به مدل کلاه گیس دارد.سپس از بالای گوش،تِرِس را افقی دوخته و به طرف بالای سر ادامه دهید.فرق وسط یا فرق کنار سر بر کلاه گیس ایجاد کنید.
روشی دیگر-برای کلاه گیس کوتاه،معمولا جلوی سرو بالای ناحیه ی گوش موها بر توری درشت،با قلاب بافته میشود.برای اطراف از تِرِس استفاده میشود.
قسممت1موها با قلاب بر توری محکم بافته شده،بعد با تور محکم تری آستر میگردد.از زیر گوش راست ،به طرف گردن تا زیر گوش چپ،کشی چسبان نصب میگردد.6نوار کشی محکم،به طور عمودی از قسمت توری بر کش زیر گردن دوخته میشود.
این مدل کلاه گیس به وسیله ی استفاده از کش،تقریبا می توان گفت مناسب هر اندازه سر است.سپس از بالای کش گردن،تِرِس ها با فاصله یک سانتی متر به صورت افقی به طرف بالا قسمت شماره 1 دوخته می شود.

روش دوم

این روش کلاه گیس،ویژه ی سینما و تلویزیون بافته می گردد.پوشش سر از چند نوع تور تشکیل می شود.

قسمت 1،تور ظریف و محکم با خانه های ریز،موها با قلاب های ظریف کار می شود.

قسمت 2،تور کمی ضخیم تر،با خانه های متوسط،موها با قلابی متوسط بافته می شود،

در قسمت3 از توری با خانه های بزرگ و قلاب بزرگتر استفاده می گردد.دور کلاه گیس با قیطان نازک چرخ می شود،در زیر گردن پشت سر کش های چسبان نصب می گردد.بر این نوع کلاه گیس در قسمت پیشانی، توری ظریف به اندازه ی نیم سانتی متر برای چسباندن بر صورت بازیگر،به کار گرفته می شود.

 

کلاه گیس2

موها بر بخش های پوشش سر به صورت جداگانه و متمایز،در کارگاه چوبی با در نظر گرفتن جهت خواب مو،با قلاب بافته می شود،سپس تکه ها به هم وصل می گردد.این تکه ها را چنانچه قلاب مو بافی در دسترس نباشد،با سوزن کاموا دوزی هم می توان بافت.
روش وصل کردن کلاه گیس-شکل موی کلاه گیس قبل از قرار دادن آن بر سر بازیگر،روی مدل اماده می شود.قرار دارن کلاه گیس بر سر بازیگر بعد از گریم چهره اعمال می شود.برای بازیگر، زن موها را شانه بزنید،با کمک سنجاق سر موها را بخوابانید،توری ظریف بر آن بکشید.
برای بازیگر مرد،موها را برس بکشید،تا جائیکه که امکان دارد،موها را بخوابانید و اسپری مو بزنید.سپس برای قرار دادن از خود بازیگر هم می توانید کمک بخواهید.دو طرف کلاه گیس قسمت بالای گوش را بگیرید،روی پیشانی قرار دهید،از بازیگر بخواهید اطراف کلاه گیس را بگیرد.آن را به آرامی به پشت سر بکشید.در زیر کلاه گیس،پشت گردن،کش ها را بهم متصل کنید.از سنجاق های کوچک سر برای وصل کردن در اطراف سر،بالای سر و زیر سر استفاده کنید.در این قسمت ها دو سنجاق را به شکل ضربدر بزنید.(سعی کنید سنجاق ها و یا کش محکم سبب ناراحتی و اذیت شدن بازیگر نشود،چون موجب جلوگیری از کار او خواهد شد)سپس کلاه گیس را بر سر بازیگر مرتب و شکل بدهید.برای قرار دادن کلاه گیس،توری،بر روی پیشانی،در زیر خط رویش مو،به اندازه یک سانتی متر رنگ زمینه زده نشود.بر این بخش های چهره به وسیله ی قلم مو چسب گریم بزنید،کمی صبر نمایید،کلاه گیس را به روش بالا بر سر بازیگر قرار داده،تور بالای کلاه گیس را بر قسمت چسب زده،بچسبانید،سپس روی محل تور را رنگ زمینه ای که برای صورت بازیگر به کار برده اید،استفاده کنید.

 

برای مشاهده ی پکیج آموزش پروتز موی استاد بیک اینجا کلیک نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *