مقالات آرایشگری مردانه

کنتراست هم زمان، کیفیت و وسعت سطوح

کنتراست هم زمان، کیفیت و وسعت سطوح

کنتراست هم زمان (کنتراست سیمولتان)

هنگامی که چشم با دیدن هر رنگی به طور هم زمان، به مکمل آن رنگ نیاز داشته باشد و آن رنگ وجود نداشته باشد، توهم رنگ را، برای بیننده ایجاد می کند، کنتراست هم زمانی می گویند. به طور مثال: خط سیاه روی  زمینه ی قرمز به جای این که سیاه دیده شود، سبز به نظر می رسد. اگر می خواهید این خط سیاه دیده شود، از رنگ قهوه ای سیاه استفاده کنید. این اساس کنتراست هم زمان یا سیمولتان است.

کنتراست کیفیت (کنتراست اشباع)

نشانه ی نهایت خلوص رنگ یا کیفیت رنگ است. نهایت خلوص رنگ ها را می توانید، با سیاه، سفید،خاکستری و به کمک مکمل رنگ خودشان، ضعیف کنید. مثلا هنگامی که مقداری رنگ سیاه را برای کم کردن از شدت رنگ زرد به آن اضافه می کنید دیده می شود که زرد خفه شده و از شدت آن کاسته می گردد. (کم کردن با رنگ سیاه) به رنگ نارنجی، کمی آبی اضافه کنید، نارنجی کم مایه می گردد. (کم مایه کردن با رنگ مکمل)

کنتراست کیفیت (کنتراست اشباع)

نتراست وسعت سطح

کنتراست وسعت، به مفهوم اندازه ی سطوح رنگ های مختلف نسبت به یکدیگر است. این کنتراست 1- سطح اشتغال شده توسط هر رنگ 2- میزان درخشندگی دو رنگ را نشان می دهد. ارزش های رنگی بر حسب اعداد را، گوته تئوریس رنگ مشخص نموده است.

سفید زرد نارنجی قرمز سبز آبی بنفش سیاه
سطح اشغال شده 3 4 6 6 8 9 12
درجات روشنی 9 8 6 6 4 3

با توجه به این شماره ها، می توانید نسبت رنگ ها را به همدیگر بیان کنید. مثلا نسبت رنگ نارنجی به آبی می شود 4 به 8 یا 1 به 2.

حتما بخوانید  پکیج آموزش سشوار زدن موی بلند

نسبت استفاده نارنجی چون روشن تر است در کنار آبی باید، 8 واحد نارنجی با 4 واحد آبی باشد تا به توازن برسند.

توجه: همه این رنگ ها، باید در منتهای درجه ی خلوص باشند.

هارمونی و کنتراست رنگ

کنتراست رنگ های اصلی و کنتراست تیره و روشن

کنتراست سردی و گرمی و کنتراست رنگ های مکمل

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.