دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

گریم اکسپرسیون و حیوانات(دلقک ها و انواع مختلف آن)

گریم اکسپرسیون و حیوانات(دلقک ها و انواع مختلف آن)

گریم اِکسپرسیون

گریم اِکسپرسیون،گریم شخصیت های خاص،تخیلی،حیوانات،حشرات،پرندگان،نقش گل و سمبلی را بر چهره ی بازیگر پیاده می کند.در این گریم از رنگ زمینه و رنگ روغن مخصوص کمک گرفته می شود.این گریم،غلیظ تر از گریم تئاتر است.بخواهیم بهتر بگوییم با رنگ و روغن،ماسکی ظریف بر چهره ی بازیگر کشیده می شود.به این نوع گریم؛گریم ماسک هم می گویند.
گریم اکسپرسیون از چندین قرن پیش در تئاتر های شرق،نظیر کابولی،نوژاپن،کاتاکی هند و چین دیده شده است.
در زمان حال هم از این نوع گریم در تئاتر های بزرگ غرب و شرق بهره می برند.گریم دلقک ها و میم نیز،از همین نوع می باشد.

 

دلقک ها

دلقک در اروپا به دو دسته تقسیم می شوند:کلون؛که در گریم چهره شان از خطوط شاد استفاده میشود،پی یرو و پی یرت؛که از خطوط غمگین در گریم چهره شان بکار برده میشود.کلون و پی یرو به دلقک های مرد گفته می شود و پی یرت به دلقک های زن اطلاق می شود.هر سه ی این شخصیت ها شادی آفرین هستند.در کل دلقک ها شخصیت های مشهوری هستند؛مانند:آدرین،توتی فوتی،اگوست و… .
برخی از این دلقک های کنونی،از شخصیت های کمدی دل آرته،مانند آرلکن و پدرولینو گرفته شده و همینطور لباس تکه دوزی با رنگ های شاد که بعضی دلقک ها می پوشند از لباس آرلکن الهام گرفته شده است.

دلقک 1

 

گریم شخصیت کلون

از گریم شخصیت کلون بخواهیم بگوییم،اینست که رنگ زمینه ی چهره ی کلون،سفید می باشد،(رنگ زمینه ی سفید تا روی فک زده می شود)خطوط و اشکال هندسی با رنگ های شاد و مفرح،مثل:قرمز،زرد و غیره ترسیم می شود.برای سر این شخصیت،کلاه و یا پوسته های سر(نیمه طاس)با مو های اطراف سر به رنگ های حنایی،زرد،قرمز،صورتی و…،شکل های متفاوت و کمی غیر عادی،بکار برده می شود.
بر گردن او،یک پاپیون بسیار بزرگ که رنگی براق دارد،آویزان می کنند.

گریم شخصیت کلون

 

گریم شخصیت پی یرو

رنگ زمینه ی شخصیت پی یرو رنگی سفید است که کمی متمایل به صورتی بسیار کم رنگ است(رنگ زمینه ی این شخصیت همانند کلون تا روی فک زده می شود)ابرو ها و چشم ها با خطوط سیاه که انتهایی سر پایین دارند که حالت غم و غمگینی را نشان می دهند.از رنگ های آبی،آبی دودی،آبی بنفش،یا بنفش برای رنگ آمیزی پشت چشم بهره برده می شود.
لب ها هم کوچک،باریک و با گوشه های سر پایین بر روی چهره کار می گردد.برای رنگ لب ها از قرمز روشن یا تیره استفاده می گردد.قطره اشکی رنگی یا براق(با اکلیل) بر گونه ها کار می شود.

 

گریم شخصیت پی یرو

گریم شخصیت پی یرت(دلقک زن)

رنگ زمینه ی چهره ی پی یرت نیز،رنگ سفید متمایل به صورتی بسیار کم رنگ است،(رنگ زمینه تا روی فک زده می شود)،با خطوطی شبیه به پی یرو،پشت چشم را آبی و آبی سبز رنگ آمیزی می کنند و از اشکال هندسی هم استفاده می شود.لب ها قرمز باریک و همراه با گوشه های سر پایین،رسم می شود.دانه های براق برای چهره بکار گرفته می شود.یک ویژگی مشترک که در پی یرو و پی یرت کاملا مشهود است این است که هر دوی آن ها کلاه بلند بر سر می گذارند،لباسشان هم اغلب ساتن گشاد با رنگ روشن است که یقه ی بسیار بزرگ توری،در اطراف گردن دارد.

گریم شخصیت پی یرت(دلقک زن)

گریم دلقک پیر

اگر در نمایش به یک دلقک پیر و خسته احتیاج باشد،لازم است تا چهره را کمی خسته و پیر نشان دهیم،به همین دلیل پس از اینکه رنگ زمینه را تا روی فک زدیم،با کمک قلم مو و رنگ دودی کم رنگ روی شقیقه ها،خطوط مدور چشم،زیرگونه ها و خطوط لب را سایه می زنیم وافتادگی عضلات را بر فک،رسم می کنیم.در مرحله ی بعد ابروها را خطوطی افتاده می زنیم.برای رنگ آمیزی چهره،رنگ های آبی دودی و قرمز تیره به کار ببرید.از کلاه گیسی نیمه طاس استفاده کنید که موهایش به رنگ دودی در اطراف سر باشد،گردن و دست ها را به طور طبیعی با مداد یا رنگ دودی پیر کنید.

گریم دلقک پیر

گریم میم

گریم میم
برای رنگ آمیزی کردن چهره ی میم،رنگ زمینه را سفید،یا سفید متمایل به صورتی،یا سفید متمایل به عاجی رنگ،انتخاب می کنیم و تا روی فک رنگ آمیزی می کنیم.زیرا بازیگر با میمیک چهره اش،حالات گوناگونی را به تماشاگران انتقال می دهد،بنابراین بر چهره،خطوط و اشکال زیادی بکار گرفته نمی شود.ابروها با فاصله از چشم به شکل گرد کوتاه یا کمی سر پایین ترسیم می گردد.زیر چشم ها با مداد یا رنگ سیاه،دو مثلث کوچک رسم می شود که راس آن ها در پایین چشم ها جای می گیرد.لب ها باریک و با قرمز رنگ آمیزی می شود.

 

 

چهره ی حیوانات

اگر نمایش به گونه ای باشد که شخصیت حیوانات و پرندگان در آن سهیم باشند و امکان ساخت صورتک نباشد،میتوان از گریم ماسک برای چهره ها استفاده کرد،مزیت و خوبی استفاده نمودن از این نوع گریم بر صورتک این می باشد که با گذاشتن صورتک کامل،میمیک چهره بازیگر از بین می رود،در صورتیکه،با این نوع گریم،میمیک تا حدودی حفظ می شود.

گریم حیوانات

چنانچه در نمایش گریم،ماسک به شکل حیوانات و پرندگان به کار گرفته شود،بازیگر به دو نوع پوشش سر احتیاج دارد.
پوشش سر،خاص و ویژه ی حیواناتی است که گردن کلفت و بزرگی دارند،مانند:شیر،گاو،خرس و همینطور پرندگان.پوشش خاصی هم برای حیواناتی که گردن باریکی دارند وجود دارد؛مانند:آهو و… .
باید بین لباس و رنگ آن با پوشش سر هماهنگی وجود داشته باشد،تا تماشاگران به خوبی با نقشی که بازیگر برای ایفای آن تلاش میکند،آشنایی پیدا کنند.برای شاخ و گوش حیوانی که مد نظر است  میتوانیم بر تکه ای اسفنج با کمک تیغ کاتر تراشید،بعد روی آن،پارچه ای از جنس و رنگ پوشش سر چسباند.شاخ و گوش آماده،با چسباندن یا دوختن بر پوشش آماده و مهیا می شود.
برای ساختن یال شیر بر پوشش سر،کاموایی هم رنگ با پوشش یا مخلوط رنگ تیره و روشن،به شکل یال،دوخته می شود.

گریم حیوان

انتخاب رنگ زمینه و سایه روشن،برای حیوانات نیاز به دقت و ظرافت بسیار دارد.رنگ زمینه ی چهره باید با رنگ لباس و پوشش سر،هماهنگی و سنخیت داشته باشد،برای نمونه،اگر رنگ لباس و پوشش شیر زرد تیره و یال آن زرد تیره و روشن انتخاب انتخاب شود،رنگ زمینه ی چهره رنگ زرد روشن،سایه ها با رنگ زرد تیره یا قهوه ای روشن،کار می شود و نوک بینی با رنگ نارنجی تیره،رنگ زده می شود.برای گرگ،لباس و پوششی به رنگ دودی تیره،رنگ زمینه چهره دودی روشن و سایه ها دودی تیره انتخاب شود.

نوک بینی،با رنگ صورتی یا ارغوانی با قرمز،رنگ آمیزی  می شود.
معمولا برای حیوانات نر،رنگ گونه،کمرنگ و رنگ نوک بینی،تیره تر از حیوان ماده،بکار برده می شود،برعکس برای حیوان ماده،شدت رنگ در رنگ گونه و لب و رنگ نوک بینی بیشتر است.
اگر حیوانی پیر در نمایش موجود است،خطوط بیشتر به شکل افتاده،رسم می گردد،برای حیوان بچه،روی گونه ها،رنگ صورتی یا نارنجی کم رنگ(بستگی به رنگ لباس دارد)به شکل دایره،به صورتی که رنگ در اطراف دایره محو گردد،کار می شود.
حالت لب،به شکل لبخند کار می گردد.(گوشه های خط شکاف لب به طرف بالا) برای حیوانات نیز،نمایانگر شخصیت مثبت و منفی است.
حیوان بد سرشت،زیر چشم ها با سایه به رنگ های زرشکی یا دودی یا قرمز،رنگ آمیزی می شود و دو طرف خط شکاف لب،به طرف پایین،ترسیم می گردد.

گریم

برای حیوان خوش طینت،دو طرف خط شکاف لب،به طرف بالا،کشیده می شود.
در کل بخواهیم بگوییم،برای حیواناتی که شخصیت منفی دارند،از خطوط سر بالا استفاده می شود و برای شخصیت های مثبت از خطوط هلالی استفاده می کنند.

 

شما میتوانید پکیج آموزش گریم داماد را در سایت استاد بیک مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *