دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

گریم پرندگان و گریم عروسکی،پاک کردن گریم

گریم پرندگان و گریم عروسکی،پاک کردن گریم

چهره ی پرندگان

برای تزئین و گریم چهره ی پرندگان،از پر و پارچه های نازک و ظریف استفاده می شود و پارچه هایی نظیر:حریر و تور برای این امر مناسب می باشند.اگر برای شما خرید این نوع پارچه ها مقدور نیست،پارچه هایی از جنس وال و کرباس،که بسیار نازک تر است هم برای این امر مناسب است.پارچه ی انتخابی را باید به شکل پر های ریز و درشت بریده و بر روی هم چسبانده گردد.

اگر،پرهای رنگی برای گریم لازم باشد،می بایست تکه پارچه را قبل از چسباندن،به رنگ دلخواه،رنگ آمیزی کرده و بگذارید خشک شود و بعد بر پوشش چسباند،ولی چنانچه نیاز به پرهای یکرنگ باشد،می توان بعد از چسباندن تکه پارچه ها،پوشش را رنگ آمیزی کرد.
لازم است تا در اینجا بیان کنیم،که لباس و پوشش پرندگان با پارچه ی از جنس حریر های رنگی(که به فرم پر بریده و بر لباس و پوشش چسبانده شده است)بر صحنه ی نمایش بسیار زیبا و طبیعی جلوه می کند.هر حرکتی که بازیگر می کند،تکه پارچه های رنگ شده،حرکنی موزون و زیبا را به وجود می آورند.
انتخاب رنگ زمینه و خطوط چهره پرندگان وابسته به نوع حیوان می باشد.تمامی پرندگان دارای منقار اند.برخی از این منقارها کوچیک و برخی دیگر بزرگ و یا پهن می باشند،که بر روی بینی بازیگر نصب و یا ترسیم می شود.

خطوط چهره ی یک مرغ،گرد و کمی افتاده است،خطوط چهره ی خروس،کمی به طرف بالا،کار می گردد.خطوط چهره ی یک کرکس،که اغلب نقش منفی دارد،از خطوط شخصیت های انسانی منفی و خشن استفاده می گردد.برای جدا کردن و مشخص کردن چهره ی پرندگان،مانند:نر،ماده،بچه و پیر نیز به همان روش حیوانات انجام می شود،منتها به جای رنگ آمیزی نوک بینی،نوک منقار رنگ می گردد.
در کل،برای گریم ماسک،به شکل حیوانات یا پرندگان برای شخصیت سازی،تا حدودی از خطوط شخصیت سازی برای انسان،کمک گرفته می شود.
چهره ی پرندگان و حیوانات را میتوان به سبک کلاسیک و یا به سبک های دیگر طراحی کرد.

گل ها

انتخاب رنگ زمینه و خطوط برای گل ها،ارتباط و وابستگی مهمی با طرح و رنگ لباس دارد.اگر طراح لباس،چهره ی بازیگر را مرکز گل انتخاب کند،لباس و اطراف سر با گلبرگ پوشیده می شود،رنگ زمینه ی چهره هم باید با گلبرگ ها هماهنگی داشته باشد و متناسب با آن رنگ آمیزی شود.برای نمونه:یک گل کوکب،با گلبرگ های صورتی و ارغوانی،رنگ زمینه ای به رنگ صورتی بسیار کم رنگ احتیاج دارد.خطوط چشم با رنگ دودی و همچنین ابروها با رنگ دودی کم رنگ بر چهره رسم می شود.قسمت هایی از چشم را میتوان با اکلیل پودری صورتی،رنگ آمیزی کرد و یا به صورت کلی،بعد از زدن رنگ زمینه با قلم مو،مقدار کمی اکلیل به تمام چهره زد.
چنانچه لباس بازیگر ساده باشد،بر صورت بازیگر تصویر گل مد نظر،با هماهنگی رنگ لباس،نقاشی می گردد.
طراحی کردن گل،بستگی به گلبرگ های گل دارد.مرکز گل را میتوان،بر یک چشم یا نوک بینی بازیگر قرار داده و اطراف ان را گلبرگ،رسم کرد.

سمبل ها و شخصیت های تخیلی

در برخی نمایشنامه ها،به سمبل و شخصیت های تخیلی نیاز پیدا می شود که برای گریم آن ها از “گریم ماسک” استفاده می شود.
سمبل ها یا طبیعی اند،یا ذهنی.

حتما بخوانید  آموزش پاکسازی مکانیکی پوست

 

سمبل ها و شخصیت های تخیلی

سمبل ها و شخصیت های تخیلی را میتوان به سبک های متفاوتی مانند:سبک رئالیست،سور رئالیست و سبک کلاسیک و … تقسیم نمود.
رنگ زمینه ی چهره و خطوط آن باید با رنگ لباس سنخیت داشته باشد.در کل بخواهیم بگوییم،رنگ ها،نقش اساسی در سمبل سازی دارند.معمولا برای سمبل مرگ،رنگ های سرد و بی روحی نظیر آبی و دودی استفاده می شود.برای سمبل زندگی از رنگ های گرم و نشاط آوری مانند نارنجی و یا رنگ های لطیف نظیر ارغوانی بکار گرفته می شود. برای سمبل دریا،آب،چشمه،از رنگ آبی و برای سمبل جنگل،از رنگ سبز و… بهره می گیرند.
برای شخصیت تخیلی یا فضایی،می توان روی چشم های بازیگر را با تور نازک پوشاند.(مثل گریم عروسکی) و طرح های مختلف و متفاوت دیگر را بر چهره ی بازیگر ترسیم نمود،برای نمونه:چهره با یک چشم بزرگ یا با چشم های زیاد . متعدد ریز و درشت و… .

گریم عروسکی

گریم عروسکی

اگر نمایشنامه ای دارید که در آن شخصیت های عروسکی ایفای نقش می کنند،می بایست چهره ی بازیگران،همانند عروسک گریم شود.میمیک چهره ی برای این نوع گریم،باید محو شود.بنابراین لازم است شما برای بازیگر زن و مرد اینگونه عمل کنید:
بر پارچه ای از جنس تور بسیار نازک یا گاز طبی ظریف به رنگ سفید،دو دایره بزرگتر از کاسه ی چشم،که ابروها رو بپوشاند،برش دهید،در مرحله ی بعد به بالای ابروها،کنار بینی،زیر چشم و کنار چشم،چسب گریم بزنید،لحظه ای درنگ کنید،دو دایره را با دقت بر محل چسب زده بچسبانید،به شکلی که بازیگر بتواند،چشم ها را به راحتی باز و بسته کند.

بازیگر زن

با کمک ابر نمناک،از رنگ زمینه گروه رنگ قرمز شفاف(شماره های روشن)به تمام قسمت های چهره و روی دو دایره بزنید.با مداد چرب یا رنگ و روغن چهره،دو چشم بزرگ روی تور ها ترسیم کنید.شما می توانید رنگ مردمک چشم را،رنگ های آبی،سبز و یا سیاه کار نمایید.
برای بازیگر زن،مژه ها را با مداد سیاه،در اطراف چشم ها،بکشید.دو ابروی کوتاه گرد با فاصله از چشم،رسم کنید.روی گونه ها به شکل دایره با رنگ قرمز یا صورتی رنگ آمیزی کنید.لب ها را کوچک رسم نمایید،بر آنها رنگ قرمز یا صورتی بمالید.
با استفاده از مداد سیاه یک خال بر روی گونه یا کنار لب بگذارید.برای سر هم از کلاه گیس از جنس کاموا استفاده نمایید.دست های بازیگر را هم با دستکش بپوشانید.

بازیگر مرد

با ابر نمناک،از رنگ زمینه گروه رنگ قرمز شفاف(شماره های روشن)،سعی شود(یک یا دو درجه از رنگ زمینه  ی چهره ی بازیگر زن،تیره تر باشد)به تمام چهره و همچنین بر روی دایره های چشم،بزنید.با مداد چرب یا رنگ،دو چشم بزرگ رو تورها،بکشید.
ابروها را بالای چشم،به صورت پر پشت ترسیم نمایید.(مدل ابروهایی که بکار می برید،بستگی به شخصیت مورد نظر دارد)روی گونه ها را به صورت دایره ای شکل با رنگ نارنجی رنگ آمیزی کنید.(شکل لب ها هم بستگی به شخصیت مدنظر دارد)لب ها را هم رنگ نارنجی بزنید.با کمک مداد سیاه،سبیلی سیاه بکشید،برای ریش و سبیل هم میتوانید از کاموا کمک بگیرید.

حتما بخوانید  صاف کردن موی طبیعی

گریم عروسکی2

(ریش و سبیل از جنس کاموا را،از قبل بروی تور بدوزید یا بچسبانید)کلاه گیسی از جنس کاموا بر روی سر بازیگر بگذارید.دست ها را با دستکش بپوشانید.
تمام شخصیت ها را میتوانید به روش بالا کار کنید.

پاک کردن گریم و نگهداری چهره

ساده ترین راه،برای پاک کردن گریم،به این ترتیب می باشد:مقداری شیر پاک کن را در کف دست چپ بریزید،با دست راست خود آن ها را بردارید و به تما چهره تان (از پایین چهره به طرف بالا)،به شکل دایره وار بمالید،تمام رنگ های بکار رفته در چهره تان را با هم مخلوط کنید.سپس با دستمال کاغذی نرم یا تکه ای پنبه،چهره را از پایین تا بالا،به آرامی پاک کنید.(این کار را در اطراف چشم ها با دقت بیشتری انجام دهید)،سپس از آب گرم و صابون استفاده نمایید.برای خشک کردن صورت،حوله را به صورت نکشید.بلکه حوله را روی صورت بفشارید و بردارید.پس از خشک کردن صورت، از یک کرم تقویتی خوب یا روغن زیتون یا روغن بادام شیرین،استفاده کنید.

 

پاک کردن گریم

چنانچه به هر دلیلی،(نصب ریش و سبیل،درست کردن زخم و غیره)روی چهره تان از چسب استافده کرده باشید،باید اول ریش و سبیل یا پنبه و… را آرام از چهره جدا کنید،بعد یک پنبه را به الکل سفید(چنانچه موجود نباشد الکل صنعتی)آغشته کنید،به آرامی روی قسمت های چسب دار بمالید،سپس به همان روشی که قبلا گفته شد،کار کنید.
ضروری و لازم است تا اینجا ذکر کنیم،اگر شیر پاک کن در دسترس نباشد،می توانید از وازلین کمک بگیرید.

با گریم های سنگین،که شب های متوالی بر صورت بازیگر انجام میگیرد،صورت بازیگر زودتر از صورت یک فرد معمولی شکسته و به عبارتی دیگر پژمرده می گردد،لذا بازیگر(مرد یا زن)باید از صورت خود مواظبت کند.بازیگر می تواند با ماساژ های مخصوص ساده صورت و گذاشتن ماسک های میوه،بخور دادن با گل بابونه،از پیری زودرس جلوگیری کند.

 

ماساژ صورت

ماساژ چهره را به این ترتیب انجام دهید:
بعد از اینکه مواد آرایشی و گریم را از چهره ی خود پاک کردید،مقداری روغن بادام شیرین یا روغن زیتون بمالید و بدین شکل چهره را ماساژ دهید:
1-با نوک انگشتان دو دست،آرام حرکت را از فک شروع و تا شقیقه ها ادامه دهید.
2-با انگشتان میانی دو دست،حرکت را از گوشه های لب شروع و تا روی بینی ادامه دهید.
3-با سه انگشت دست راست،حرکتی دورانی دور لب ها بدهید.
4-با سه انگشت دو دست،آرام حرکت دورانی به دور چشم ها انجام دهید.
5-با دو انگشت(سبابه و میانی) دو دست، حرکت را از بالای ابرو شروع،به طرف رستگاه ادامه دهید.
6-از مچ دو دست،حرکتی دورانی از زیر فک طرف راست و زیر چانه،به سمت فک طرف چپ ادامه داده،همین حرکت را بالعکس انجام دهید.
هر حرکت را ده تا بیست بار،تکرار کنید.
برای نگهداری گردن محکم بگوئید ” اُ ” و سپس ایکس.
بعد از این حرکت ها،روی چهره دستمال کاغذی پهن کنید،بفشارید تا چربی پوست گرفته شود.یک تکه پنبه را به گلاب اعلا،آغشته کنید و بقیه ی چربی را از چهره بزدایید.

 

برای تهیه ی پکیچ گریم داماد اینجا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.