دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

آموزش ساختمان پوست

آنالیز ساختمان پوست

 

آنالیز ساختمان پوست

متخصصان بهداشتی و آرایشی از طریق درک آناتومی و فیزیولوژی در می یابند که بدن آدمی همانند یک واحد ادغام شده فعالیت میکند.

 

آنالیز پوست

سلول ها

متخصصان بهداشتی و آرایشی از طریق درک آناتومی و فیزیولوژی در می یابند که بدن آدمی همانند یک واحد ادغام شده فعالیت میکند.

سلول

این سلول ها به عنوان واحد ساختاری پایه به حساب می آیند و هسته ی آن را پرتوپلاسم می گویند،که همیشه فعال است و در مرکز سلول قرار دارد.پرتوپلاسم نقش موثری در تولید مثل سلول و متابولیسم دارد.

تولید مثل سلول ها

 

سلول ها مانند دیگر حیوانات توانایی تولید مثل دارند و سلول های جدید و نویی را جایگزین سلول خای فرسوده و زخمی میکنند.

بافت

در تعریف بافت میتوان گفت که مجموعه ای از سلول های مشابه و مانند هم اند،که با هم کار خاص و ویژه ای را به انجام میرسانند.
هر بافتی عملکرد و فعالیت خاصی دارد که با پیدایش مشخصاتش شناخته میشود.این بافت ها از آب زیادی همراه با مواد دیگری تشکیل شده اند.بافت مخاطی،یک پوشش محافظتی روی سطح بدن است که قسمت های مختلفی از بدن را منقبض و حرکت میدهند.مانند:اندام های گوارشی و تنفسی،غشاهای مخاطی،پوشش داخلی قلب،غدد بافت ماهیچه ای و بافت داخل دهان  و پوست.

شناخت لایه های پوست و اجزای آن(اپیدرم،مزودرم و هیپودرم)
اپیدرم و درم ۲قسمت اصلی به وجود آورنده ی پوست اند.بیرونی ترین و نازک ترین لایه ی پوست انسان اپیدرم می باشد.اپیدرم فاقد رگ خونی است،اما دارای تعداد کثیری پایانه های عصبی کوچک است.اپیدرم از دارای ۵لایه است.لایه ی بیرونی اپیدرم،قشر طبقه ی شاخی نام دارد که آن را با عنوان لایه ی شاخی میشناسند.قشر طبقه ی شاخی لایه ای می باشد.

بافت

هنگامی که ما به پوست خود می نگریم و آن را مشاهده می کنیم،لایه ای را می بینیم که برای محصولات و خدمات سالن مراقبت می گردد.سلول های مقیاس مانند آن به طور پی در پی فرو می ریزند و سلول هایی که از لایه ی زیرین می آید جایگزین آنها می شوند.کراتین،یک پروتئین فیبری است که عنصر اصلی مو و ناخن است،سلول ها نیز از همین عنصر یعنی کراتین ساخته شده اند.سلول ها با چربی های تولید شده توسط پوست ترکیب می شوند و در ساختن قشر طبقه ی شاخی کمک می کنند.قشر زیرین،لایه ی روشن و شفافی است که زیر قشر طبقه ی شاخی قرار دارد و از سلول های کوچکی به وجود می آیند،که نور توانایی عبور از آن را دارد.
قشر دانه ای،که مشهور است به لایه ی دانه ای،لایه ی اپیدرمی متشکل از سلول هایی می باشد که مثل دانه به نظر می رسندو با کراتین پر می شوند.سلول ها  زمانی می میرند که به سطح می رسند،سپس سلول های جوان جایگزین سلول های مرده میگردند و سلول های مرده از قشر طبقه ی شاخی فرو می ریزند.
بافت

لایه ی خاردار،قشر میانی است که درست بالای قشررویش است.لایه ی خار دار،محلی است که فرآیند های پوست ریزی آغاز می گردند.
عمیق ترین لایه ی اپیدرم،قشر رویش است،همچنین لایه ی سلول پایه می باشد.این لایه مسئولیت رشد اپیدرم را برعهده دارد و سلول های پوست اپیدرم را تولید میکند.از لایه های متعدد و بسیاری،سلول هایی با شکل های متفاوت ساخته و به وجود می آیند.
این قشر رویش همینطور دارای سلول های خاصی می باشد که ملانوسیت نام داردو وظیفه دارد تا رنگ دانه ی پوست را تولید کند که این رنگ دانه،ملانین نام دارد.

پوست چگونه تغذیه می کند؟
خون مواد مغذی و اکسیژن را برای پوست مهیا میکند.این مواد مغذی،مولکول هایی از غذا نظیر کربوهیدات،پروتئین و چربی ها هستند.
آنالیز پوست

این مواد مغذی برای خون سازی و رشد و به خصوص زندگی سلول ها لازم اند.پوست نمی تواند از خارج به وسیله ی محصولات آرایشی تغذیه شود.مایعات جاری لنفاوی بدن،که سلول های پوست را حمام می سازند،به دفع سم ها و مواد زائده سلولی می پردازند و کار های ایمنی می کنند تا در محافظت از بدن و همینطور پوست در مقابل بیماری ها کمک کنند.
شبکه سرخرگ ها و رگ های لنفاوی در بافت زیر پوستی شاخه های کوچک تر را به برآمدگی های مو،فولیک های مو و غدد پوست می فرستند.

عصب های پوست
پوست شامل پایانه های سطح فیبر های عصبی زیر میگردد:
فیبر های عصب حرکتی در ماهیچه های راست پخش می شوند،که به فولیکول های مو وصل می شوند.عصب های حرکتی تحریک هایی را که از مغز دریافت می کند به ماهیچه ها می فرستد.
فیبر های عصب حسی نسبت به حرارت،سرما،فشار،لمس و درد عکس العمل بروز می دهند.این گیرنده های حسی پیام ها را به مغز ارسال میکنند.
فیبرهای عصب ترشحی در غدد عرق زا(عرق) و غدد سباسه(چربی) پوست پخش می شوند.عصب های ترشحی،که قسمتی از سیستم عصب اتوماتیک است،خارج کردن و عرق ریزی را از غدد عرق زا تنظیم میکند و جریان سبوم(ترشح چربی یا روغنی غدد سباسه)به سطح پوست را نظارت می کند.

حس لمس
لایه ی برآمده ی درم،خانه ای برای پایانه های عصبی است که احساساتی مثل حس درد،حرارت،لمس،حس سرمایی و فشار را دریافت می کند.در نوک انگشتان پایانه های عصب بیشتری پیدا می شود.احساسات پیچیده نظیر ارتعاش،گویا به حساسیت ترکیب این پایانه های عصب بستگی دارد.

رنگ پوست
رنگ های پوست همانند روشن،متوسط و تیره،اصولا به ملانین بستگی دارد،دانه های ریز رنگ دانه(ماده رنگ کننده)توسط ملانوسیت ها تولید می شوند و سپس به درون سلول هایی در قشر رویش اپیدرم و لایه های برآمده درم می روند.
رنگ پوست،ارثی می باشد و بین ملت ها و نژاد های آدمی متفاوت است.مقدار و نوع رنگ دانه ی تولید شده در هر شخص توسط ژن نشان داده میشود.

بدن ۲نوع ملانین تولید میکند!
فئوملانین، به رنگ زرد یا قرمز می باشد.ایوملانین هم رنگ قهوه ای تیره یا سیاه دارد. اشخاصی که رنگ پوستشان روشن است،فئوملانین تولید می کنند،این درحالی است که اکثر رنگ های تیره،ایوملانین تولید میکنند.اندازه ی دانه های ملانین از شخصی به شخص دیگر فرق می کند.

جزئیات پوست

ملانین کمک می کند تا از سلول های حساس در  مقابل نور (یو وی)حفاظت کند،اما نه محافظت کامل برای جلوگیری و مانع شدن از آسیب های پوست.
استفاده کردن روزانه از کرم ضد آفتاب به ملانین در محافظت از پوست در برابر نور خورشید و سوختن،سرطان پوست و پیری زودرس کمک می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *