دانستنی ها و مقالات رایگان آرایشگری

روش اسپلش یا کلی و انواع بیگودی فر

روش اسپلش یا کلی و انواع بیگودی فر

تثبیت و خنثی نمودن مو بعد از مصرف لوسیون فر

خنثی کردن مو به روش مستقیم یا روی هر بیگودی

از پیش بند برای محافظت از لباس مشتری استفاده کرده و بروشور کارخانه را مطالعه کنید بعد از آبکشی مواد فر در روش مستقیم موها را خشک کرده و خنثی و تثبیت را در 2 مرحله انجام دهید خنثی کننده را به نسبت 1+1 طبق دستور شرکت سازنده با آب گرم ترکیب کرده و به وسیله ی اسفنج از ترکیب به دست آمده کف درست کنید.

دو سوم مخلوط را به موها بزنید (با اسفنج روی تک تک موها) بعد از 10 دقیقه مکث بیگودی ها را یکی یکی باز نموده و باقی مواد نوترالیزور آغشته شود. 10 دقیقه ی دیگر مکث کرده و موها را آبکشی کنید (بهتر است به مدت مکث کارخانه ی سازنده نیز دقت شود).

روش اسپلش یا کلی

برای محافظت از لباس مشتری پیش بند استفاده شود. طبق دستور کارخانه ی سازنده خنثی کننده را با آب ترکیب کرده و سر مشتری را داخل سرشوی برده و از مخلوط  آب و نوترالیزور که داخل سرشوی گذاشته شده است.

1/2 محلول خنثی را روی فرها بریزید و تمام موها را به خنثی کننده آغشته کنید. بعد بیگودی ها را باز کرده و باقیمانده مواد خنثی را روی موهای باز شده بریزید این کار را چند بار تکرار کرده و سپس مکث کنید و بعد از مکث کافی موها را آبکشی نمایید.

 

فر

نحوه ی فرم دادن به وسیله ی مواد فر

برای به دست آوردن فر طبیعی و یکدست یک کاربر مواد شیمیایی باید از چگونگی عملکرد مو و بافت مو و ترکیبات ساختمان موهای نرم، زبر، خشن اطلاعات کافی و دقیق داشته باشد. باندهای سولفیدی قوی توسط داروی فر شکسته می شود.

مواد فر تغییراتی در طی فرآیند فر خوردن در مو ایجاد می کند که این فرآیند را پلاستیکی شدن می گویند. طی این فرآیند مو نرم شده و زنجیرهای مو توسط مواد فر به شکل جدید در می آیند.

باندهای شکسته شده توسط خنثی کننده مواد فر ترمیم می شود درجه ی PH از عوامل مهم هستند مواد فعال کننده فر با افزودن آب رقیق شده و از سرعت عمل آن جلوگیری می کند.

از جمله عوامل مهم دیگر در نتیجه ی مطلوب فر انتخاب نمودن درست بیگودی است زیرا قطر بیگودی درجه فر و اندازه ی فر را تعیین می کند.

 

فر کردن مو

مواد فر برای موهای طبیعی و رنگ شده

انتخاب مود فر به جنس مو بستگی دارد برای موهای بدون منفذ، مواد فر قلیایی ایجاد فر محکم و با دوام می نماید.

برای موهای دکلره شده و یا رنگ شده که منافذدار هستند مواد فر اسیدی مناسب است و این مواد از دوام کمتری برخوردار می باشد.

موهای رنگ شده:

به دلیل سست و ضعیف بودن با مواد اسیدی فر می شوند. موهای دکلره شده چون منافذ باز زیادی دارند بیش از اندازه مواد را جذب کرده و برای چنین موهایی از لوسیون های ضعیف فر که مخصوص موهای رنگ شده است و با آب ترکیب می شوند استفاده می شود یا اصلا فر نمی کنیم.

تقسیم بندی موی سر برای فر کردن

برای انجام فر موها را تقسیم بندی کنید. قبل از تقسیم بندی اول موها را با شامپوی ملایم شامپو نمایید.

آب اضافی موها را گرفته و شانه کنید برای فر کردن موها را به 9 قسمت تقسیم کنید. چتری ها، بالا و تاج سر، پشت سر و پس سر، دو طرف سر روی گوش ها، بغل سر و پشت سر شروع به پیچیدن کنید اما در فر غیر مستقیم از هر طرف که تمایل دارید می توانید بپیچید.

هر لایه از موهای پیچیده شده باید به اندازه پهنای یک بیگودی باشد.

پیچیدن مو با انواع بیگودی فر

– فر افقی

موها را به صورت افقی لایه های نازک برداشته و بپیچید. بیگودی معمولی پلاستیکی برای این نوع فر مناسب بوده و بهترین اندازه طول مو متوسط می باشد که ایجاد فر یکنواخت روی مو می کند.

حتما بخوانید  ماساژ و دلایل استفاده از آن

– فر عمودی

موها را از حالت عمودی لایه لایه جدا کرده و می پیچیم. بهتر است روی موی متوسط و بلند انجام داده و حالت فر مارپیچ ایجاد می شود با هر نوع بیگودی می توانید این فرها را انجام دهید.

فر عمودی با بیگودی معمولی

این فر با بیگودی معمولی انجام می شود. بعد از تقسیم بندی موها به صورت عمود تکه ای از مو را گرفته و بیگودی را نیز عمودی می پیچیم.

– فر عمودی با بیگودی دو شاخه ای

تقسیم بندی دلخواه انجام داده و موها را از قسمت ریشه روی بیگودی دو شاخه قرار داده و به فرم زیگزاگ زیر و روی دو شاخه بپیچید. هر چه زیگزاگ از هم دورتر باشد فرها درشت تر و هر چه زیگزاگ ها نزدیکتر فرها ریزتر می شود.

مدل دیگر فر عمودی با بیگودی دو شاخه ای فر سیم تلفنی است تقسیم بندی موها به دلخواه انجام می شود لایه ای نازک از مو را برداشته و دور بیگودی بپیچید و همه ی موها را به همین شکل می پیچید.

– فر لوله ای عمودی

روی موهای خیلی بلند با بیگودی مارپیچ هوک انجام داده می شود. بعد از تقسیم بندی موها لایه ای نازک از مو را در  قسمت ریشه روی بیگودی قرار داده و دور شیار بیگودی می پیچیم انتهای آنها را لای کاغذ  قرار داده و با گیره محکم کنید همه ی مو به همین صورت پیچیده می شود.

– فر حلقه ای به وسیله ی بیگودی بومی رانگ (ماژور)

این نوع بیگودی دارای سایزهای متفاوت بوده و دارای 4 شماره است بعد از تقسیم بندی نوک موها را داخل کاغذ قرار داده و دور بیگودی در طول بیگودی پیچیده و به شکل دایره خم نموده و دو طرف آن را با گیره محکم نمایید.گ

همه ی موها را به همین شکل پیچیده و فر کنید این فر مناسب موهای خیلی بلند است.

– فر بادی ویو (فر مواج)

فر با بیگودی درشت و تقسیم بندی درشتتر را با فر بادی ویو می گویند که دوام آن از دیگر پرمنانت ها کمتر بوده و بازتر از حد معمول می باشد همچنین با بیگودی مخصوص نیز پیچیده می شود.

– فر قسمتی

بخشی از موها را به دلخواه مشتری فر کنید به این منظور موها را تقسیم بندی کرده و با کش ببندید قسمت های دلخواه را پیچیده و دور آن را با پنبه بگیرید تا مواد فر به دیگر قسمت های مو که فر نمی شود نرسد نحوه استفاده از لوسیون فر و مراحل آن در تمام انواع فر یکسان است و طبق استاندارد انجام می شود.

– فر قسمتی عمودی

این نوع فر مناسب موهای بلند است با بیگودیهای هوک و چپستیک انجام می شود در این نوع فر از جایی که می خواهید موها فر شود موها را به مواد فر آغشته و از همان جا شروع به پیچیدن کنید.

با انواع بیگودی ها می توانید موها را به روش های مختلف بپیچید:

– روش مدل لایه لایه

پیچیدن موها با بیگودی روی موهای کوتاه به صورت آجرچین انجام می شود.

– روش موجی یا شمعی

موهای قسمت تاج سر افقی و اطراف سر به صورت عمودی یا ایستاده پیچیده می شود.

-روش قسمتی

قسمتی از موها را به دلخواه مشتری کش بسته و بقیه ی آن را فر می کنیم. برای موهای کوتاه قسمتی از موها که بلندتر است مثل جلوی سر و بالای سر فر می کنیم.

– روش مارپیچی یا شلنگی

روی موهای بلند با بیگودی های بومی رانگ یا بیگودی های اسفنجی می توان انجام داد.

– روش پیچیدن با بیگودی های فوم رولر یا کاجی

موها را تقسیم بندی کرده و لایه های نازک بگیرید. از قسمت پشت سر پیچیدن را شروع کنید اگر فر قسمتی است از قسمت موردنظر شروع کرده و تا جایی که دوست دارید پیچیدن را ادامه دهید.

حتما بخوانید  نحوه ارتباط گیری با کودکان یک ماهه تا یک ساله

– روش پیچیدن خودکاری

در این روش قسمت هایی از مو را طبق سلیقه ی مشتری گرفته با بیگودی های خودکاری بپیچید.

پیچیدن مو با بیگودی دو قلو (پیچیدن سیم تلفنی)

مرتب نمودن مو بعد از فر

با شامپو کراتین یا نرم کننده مخصوص موهای فر موها را شسته و با حوله آب اضافی روی موها را با گذاشتن و برداشتن حوله بگیرید با شانه دندانه درشت شانه کرده و از سشوار یا دیفیوزر استفاده کنید از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید فرها را با زدن چند قطره سرم مو زده تا بعد از خشک کردن کامل وز موها گرفته شود.

مواد محافظت کننده بعد از اتمام کار

بعد از انجام فر از سرم محافظت کننده جهت محافظت نمودن از مو استفاده کنید سرم مو حاوی سیلیکون بوده و با ایجاد لایه های بسیار نازک و شفاف از موهای وز شکننده و خشک محافظت نموده و مانع ایجاد مو خوره می شود.

سرم مو مایع بوده و با اثر فوری و دوام طولانی باعث بازسازی ترمیم و رطوبت رسانی عمیق به موهای آسیب دیده می گردد همچنین موها را شاداب و لطیف و ابریشمی نموده و شانه زدن نیز راحت می شود.

طریقه ی مصرف:

3 الی 4 قطره سرم را کف دست ریخته با نوک انگشتان روی تمام موها زده و به آرامی پخش نمایید تا کاملا جذب مو شود. این قطره نیاز به آبکشی ندارد و روی موهای نم دار و خشک استفاده می شود.

مراقبت از موی فر شده و نحوه ی مرتب کردن مو

– بعد از انجام فر موها را با شانه دندانه ریز شانه نکنید و برای شانه کردن موها از شانه های دندانه درشت استفاده نمایید.

– برای جلوگیری آسیب دیدگی موهای فر شده از حالت دهنده های الکتریکی (مو پیچ، اتو و…) استفاده نکنید.

– هر شش هفته یک بار موهای فر شده را کوپ کنید تا فرها در اثر افزایش وزن موها باز نشود.

– برای مرتب کردن فرها از دیسپانسر استفاده کنید زیرا حرارت سشوار بدون دیسپانسر باعث باز شدن فرها می گردد موها را چرب کرده یا از حالت دهنده های مناسب موهای فر استفاده کنید.

در موقع فر کردن نباید موها را کشید و در موقع باز کردن نوک مو را قیچی کنید.

– بعد از فر کردن موها تا سه روز از شامپو کردن موها و استفاده از نرم کننده خودداری کنید.

– بعد از فر کردن موها از شانه ی دندانه ریز استفاده نکنید و برای حالت دادن موها از حرکات بپرهیزید.

– استفاده از حرارت سشوار بدون دیسپانسر باعث باز شدن فر و شل شدن حالت فرها می گردد.

– برای این که فرها در اثر افزایش وزن مو گشوده نشود هر 6 هفته 1 بار موها را اصلاح کنید تا حالت خوبی داشته باشند و از  مصرف مواد خیلی سنگین یا چربی زیاد خودداری نمایید.

– از حالت دهنده های برقی مثل بیگودی برقی و موپیچ بعد از فر استفاده نکنید زیرا به موها آسیب می رساند.

– برای شانه کردن موهای فر شده از شانه دندانه درشت استفاده کنید موها را چرب کرده و از حالت دهنده های مو استفاده کنید.

– بعد از فر کردن موها از حالت دهنده هایی مثل سرم مو، ژل سبک، موس اسپری براق کننده استفاده نمایید.

– برای تقویت موها بعد از فر از کرم مرطوب کننده جهت تامین رطوبت مو و سرم تقویت کننده حاوی سیلیکون که مناسب موهای خشک و شکننده است و با ایجاد لایه نازک و شفاف و محافظ بر روی فیبر مو مانع موخوره می شود استفاده کنید.

فر بلند مدت یا شش ماهه

فر بلند مدت یا شش ماهه

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.