مقالات آرایشگری زنانه

مش

مش

استاد بیک

مش

روشن نمودن قسمت یا قسمت هایی از مو با توجه به سلیقه اشخاص (تکه های ریز یا درشت) را مش می گویند.

چنان چه اختلاف مش با زمینه مو بیشتر از 5 تا 7 باشد شخص را از سن واقعی مسن تر نشان می دهد در حالت کلی مش به دو روش موقت و دایمی انجام می شود.

با انواع اسپری ها ماژیک ها و ریمل های رنگی می توان به طور موقت موها را مش کرد.

این مش روی موهای میزانپلی شده جلوه ی بیش تری دارد.

مش دایم شامل: مش با کلاه، مش با فویل و مش با لیاژ است. مش با کلاه به صورت گردی، سوزنی و مدادی می باشد. مش تکه ای نیز به صورت تکه ای و شعله ای و مش با لیاژ با شانه و برس گذاشته می شود.

تست کردن پوست سر مشتری

پوست سر و موی مشتری را قبل از انجام هر عمل شیمیایی چک کنید و دقت نمایید که خراشیدگی، زخم، جوش یا بیماری واگیردار نداشته باشد زیرا با عمل شیمیایی تشدید شده و مشتری دچار مشکل می گردد.

سپس باید موها را از نظر نفوذپذیری، کشش و حالت آزمایش نمود.

تست کردن مو

موها را از نظر فر، وز یا صاف (حالت) در نظر گرفته و در صورتی که موها وزوزی بود قبل از مش کردن سشوار کرده تا تکه های مو یک اندازه و مرتب جدا شوند.

آزمایش حساسیت پوست، نفوذپذیری و کشش در فصل رنگ توضیح داده شده است.

مشاوره و آماده سازی مشتری قبل از شروع کار

قبل از شروع کار با مشتری مشاوره کنید آگاهی از خواسته او و بررسی موهایش باعث می شود تصمیم درستی در مورد مدل مش کردن، گرفته شود. همان طور که بارها گفته شد مشاوره را باید در اتاقی که دارای نور طبیعی است انجام داد.

اگر روشنایی اتاق تنها با لامپ فلورسنت باشد. پوست و موی مشتری کم رنگ تر از رنگ واقعی و اگر روشنایی اتاق شما از نور گرم باشد رنگ مو و پوست مشتری گرم تر از واقعی به نظر می رسد.

آماده سازی مشتری قبل از شروع کار

برای آماده کردن مشتری به چند نکته باید توجه کرد:

– ابتدا نظر مشتری را بپرسید و موهای او را بررسی کنید. (طبیعی است یا رنگ شده)

حتما بخوانید  رنگ موهای مرکب

– روپوشی مناسب به مشتری بپوشانید.

– از نظر نفوذپذیری، کشش و حالت پوست سر موهای مشتری را بررسی کنید.

– اگر مشتری مش کلاهی خواست باید سوراخ های کلاه را قبل از کار باز کنید.

– برای این که کلاه راحت تر روی سر قرار بگیرد مقداری پودر تالک به سطح کلاه بزنید موها را شانه کنید تا گره های داخل مو باز شده و کمی سرم مو به موها بزنید تا از سوراخ کلاه به راحتی بیرون بیاید.

– از جلوی سر شروع کنید.

– برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست سر قلاب را به طور مایل داخل کلاه کرده و موها را با یک پیچ مستقیم بیرون آورید.

قبل از شروع کار به نکات ایمنی و بهداشتی توجه شود:

– از ماسک طبی استفاده کنید.

– هنگام کار از دستکش استفاده نمایید.

– موها باید از نظر مقاومت دایما چک شود اگر مقاومت نداشت موها را بشویید.

– بعد از مواد زدن روی موها فقط یک بار شانه کرده تا تمام موها یک دست به مواد آغشته شود.

برای جلوگیری از زخمی شدن پوست سر قلاب را با فشار زیاد داخل کلاه نکنید.

برای این که تمام موها یک دست به مواد آغشته شود بعد از زدن مواد روی موها کل سر را یک بار شانه کنید موها را با تکه های کوچک جدا کرده و روی ریشه جمع نمایید. (این عمل سبب می شود تا بر اثر حرارت سر ریشه و ساقه یکسان بی رنگ شود.)

زمان انجام دکلره موها ضعیف و شکننده شده و امکان ریزش آن زیاد است. زمان دکلره کردن موها از زیاد شانه زدن موها خودداری نمایید.

مش مو

 

مواد محافظت کننده پوست و مو

کرم محافظ یا وازلین را برای محافظت از پوست استفاده کرده و موها را با کرم ها، لوسیون ها و شامپوهایی که مخصوص بعد از دکلره است در پایان کار دکلراسیون بشویید. جهت جلوگیری از خشک شدن موها از ماسک های آب رسان استفاده کنید.

کاربرد مواد محافظت کننده قبل و بعد از کار

قبل از زدن مواد دکلره موها باید خشک و نشسته باشد زیرا چربی روی لایه پوست محافظ مو است و در کنار این باید از کرم های محافظت کننده مثل کرم مرطوب کننده چربی و کرم محافظ پوست و یا وازلین اطراف موی سر، پوست و کنار گوش را چرب کنید.

حتما بخوانید  نکاتی در مورد استفاده از رنگ موهای دایمی

برای محافظت نمودن از پوست سر حساس و تحریک شده و موهای دارای موخوره و نازک و محافظت در مقابل مواد شیمیایی و دکلره باید از درمان کننده ی موی رنگ و دکلره شده مثل: ماسک هایی که به نرمال سازی مو کمک می کند و باعث درخشندگی و ثبات مو می شود و شامپوهای خنثی استفاده نمود. با وجود PH اسیدی ماسک ها باعث از بین بردن هر گونه بقایای اکسید کننده ی بازی شده و هم چنین از کرم های حالت دهنده و تقویت کننده استفاده کنید.

ابزار کار

دم باریک، کلیپس، شانه ی دندانه درشت، کرم محافظ، پنبه، حوله، دستکش، روپوش کار و کاور، مواد دکلره، اکسیدان، محافظ گوش و گردن، مواد رنساژ، ویزیبل، اسپاتولا، کاغذ آلومینیوم، ابزار فرم دادن مو، ژورنال، کلاه مش، قلاب، فویل و ابزارهای مخصوص مش تکه ای، پیش بند نایلونی، برس رنگ، کاسه ی رنگ، شامپو اسیدی و متعادل کننده ی PH، شانه

انواع کلاه

– کلاه مش که فقط یک بار قابل استفاده است و یکبار مصرف می باشد.

– کلاه مش که خاصیت ارتجاعی داشته و چند بار قابل استفاده است.

– کلاه مش ژله ای که اندازه ی آن با سر مشتری تنظیم شده و نرم است کلاه رنگ که روی موهای رنگ شده یا مش شده و زمان مکث مواد گذاشته شده تا مواد خشک نشود.

توجه: کلاه مش جدیدی ساخته شده که مقاوم بوده و کاملا اندازه سر است و سوراخ های نزدیک به هم دارد که می توان با آن هر نوع مش دلخواهی را انجام داد. کلاه هایی که منافذ گشادی دارند را استفاده نکنید زیرا مواد دکلره به منافذ کلاه راه یافته و پوست سر آغشته می شود و موها در قسمت ریشه لک می شود. لذا از کاور برای زیر کلاه استفاده نمایید.

انواع فویل

برای مش تکه ای انواع کاغذ آلومینیوم در بازار وجود دارد. انواع ویزیبل و کاغذهای حرارتی را می توان به جای فویل استفاده کرد.

پکیج آموزش رنگ مو

مش جو گندمی

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.